Hiçbir Yerde Olmayan Tasarım Tığ Oyası Modeli

Hiçbir Yerde Olmayan Tasarım Tığ Oyası
Hiçbir Yerde Olmayan Tasarım Tığ Oyası

Benzer bir iğne oyasından esinlenip de tasarlanan yeni tasarım yazma kenarı oyası yapımı ile devam ediyoruz. Yine oldukça güzel bir tığ oyası örneği ile karşı karşıyayız. Bu modeli yazma kenarı haricinde havlu kenarlarında da kullanabilirsiniz.

Yeni yazma modeli üç sıradan meydana gelmiştir. İlk sıra yeşil ile örülürken çimeni ile çiçeklerin yapraklarından oluşmuştur. İkinci sırada yapraklar üzerine iki sıra ve iki renkten oluşan çiçek motifleri çalışılarak anlatım bitirilmiştir.

Yapımı gerçekten çok kolay olan, iğneden tığa değiştirilerek uyarlanan yeni model bir tığ oyası ortaya çıkartılmıştır.

İğneden Tığa Yeni Tasarım Tığ Oyası Yapımı

Yazmanın tığ batısı gidildikten sonra üzerine çimeni yapılmıştır. Çimeni yani verilecek ara için 6 adet pimpirik çalışılmıştır. Pimpirikler üç tığ batısına yapılan iki zincir arasına yapılan tırabzan ve onun arasına kapatılan 4 zincirden meydana gelmiştir. Bundan 6 tane çalışıldıktan sonra çiçeğin yaprağının yapımına geçilmiştir.

Hiçbir Yerde Olmayan Tasarım Tığ Oyası Modeli
Hiçbir Yerde Olmayan Tasarım Tığ Oyası Modeli

Yaprak için ilk önce 4 tane tığ batısının üzerine 2 zincir çekilerek bir zemin oluşturulmuştur. Bu zemin üzerine 10 adet zincirden oluşan bir yuva yapılmıştır. Yuva içerisinde başlangıçta 4 numara şiş kullanılarak 6 tane uzun ilmek elde edilmiştir. Devamında aynı yuva içerisine tırabzanlarla başlanan ve sık iğnelerle bitirilen güzel bir yaprak motifi çalışılmıştır.

İlk sırada çimen ve yapraklar bu şekilde yapıldıktan sonra artık çiçek motiflerinin yapımına geçilmiştir. Çiçek motifleri iki ayrı iple iki sıradan oluşmuştur. İlk sırada uzun ilmekler üzerine çiçeğin ortası çalışılmıştır. İlk olarak 2 zincirle uzun ilmekler toplanmış ve üzerine de her sırada eksiltme yapılarak 3 zincirli sıralar yapılmıştır.

Sonra beyaz ipe geçilerek çiçeğin ortasının çevresine zincirle köprüler oluşturulmuş ve içleri 2 zincirli pimpiriklerle doldurulmuştur.

Kaynak: https://youtu.be/WkQ-gX-vUUc (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı