Ana Sayfa Genel Herkesin Beğeneceği Sıralı Tığ Oyası Modeli

Herkesin Beğeneceği Sıralı Tığ Oyası Modeli

Herkesin Beğeneceği Sıralı Tığ Oyası Modeli
Herkesin Beğeneceği Sıralı Tığ Oyası Modeli

İp koparmadan devam eden, sıralı, iki sıradan oluşan, iki renkli yeni yazma kenarı oyası yapımını paylaşıyoruz. Mor bir yazmaya işlenen, tığ batısı ve çimeni yeşil iple, çiçekleri de yazmanın renginde çalışılan yeni bir tığ oyası modelidir.

Yapımı çeyizlerin vazgeçilmezi yeni sıralı oya modelini biraz andırsa da aslında birçok farklılığı bulunmaktadır. Tığ batısı üzerine yeşil renkle çalışılan çimen oyası bir farkla birebir aynıdır diyebiliriz. İkisinde hemen hemen her oyada karşılaşabileceğiniz örümcekli çubuk motifleri çalışılmıştır. Sadece bunda ikinci sıradaki çiçekler için bazılarının tepelerine 4 yuvalı bir yuvarlak motif yapılmıştır.

Herkesin Beğeneceği Sıralı Tığ Oyası Örneği
Herkesin Beğeneceği Sıralı Tığ Oyası Örneği

Herkesin Gözdesi Olacak Yeni Sıralı Tığ Oyası Nasıl Yapılır?

İlk sırada çimeni tığ batısı üzerine yapılır. Çimen için bir boş bir dolu şeklinde bilindik çubuk motifleri çalışılır. Dolu olanın tepesine ikinci sıradaki çiçeğin yapraklarının işleneceği 4 adet yuva oluşturulur. Bu çubuklar örümcek, zincir, tırabzan ve sık iğnelerle yapılır.

İkinci sırada üstü dolu olan çubuklara mor renkle 4 yapraklı çiçekler çalışılır. Yapraklar bu çubukların tepelerindeki her bir 4 yuva içerisine 3 zincirle başlanan ve bitirilen, arada 3 defada çekilen tırabzanları olan dolgularla yapılır. Sonra 1 örümcek çekilir tepesi boş çubuğa geçilir. Ardından 1 örümcek daha çekilir ve bir sonraki çiçeğin yapımına geçilir.

Kaynak: https://youtu.be/29qe_IOD_u8 (oya.sandigim)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here