Her Şeyi ile Ters Örgü Nasıl Yapılır?

Ters örgü modeli, örgü başlangıcı yapan kişilerin tercih ettiği en kolay örgü çeşididir. Bütün örgülerin temel mantığı olan düz örgü ve ters örgü modeli, şiş örgüsünün başlangıç aşamasıdır. Düz ve ters örgülerde, aynı işlemin tersi yapılmakta ve düz motifli bir örnek elde edilmektedir. Tüm örgü modellerinin içerisinde yer alan ters örgü modeli, düz örgünün bir farklı stili olarak düşünülebilir. Oldukça kolay ve eğlenceli olan düz ve ters örgü modeli, herhangi bir değişiklik yapılmadan örülmeye devam etmektedir.

Ters Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Ters örgü yapmak için izlenmesi gereken adımlar, aşağıdaki bölümde tüm aşamalarıyla ele alınmıştır:

 • Ters örgü modeline başlamak için istenen sayıda ilmek atılmalıdır. Herhangi bir örneğe bağlı olarak ters örgü yapmak için o modele ait ilmek sayısıyla başlangıç yapılmalıdır.
 • İlmekler atıldıktan sonra, ters örgüye başlanabilir.
 • İlmeklerin ilk sırasındaki ilmeğe, ikinci şiş geçirilmeli ve yumaktaki ip şişin üzerinden geçirilmelidir.
 • İlmeğin ön tarafına gelecek şekilde, şiş ilmeğe atılmalı ve ilmek de ön taraftan alınmalıdır.
 • İlmek şişe dolandıktan sonra, şiş arkaya doğru çekilmeli ve ilmek örgüsü tamamlanmalıdır.
 • Ters örgü modeli, aynı sistemle ilerlemekte ve her ilmekte, aynı uygulama tekrarlanmalıdır.
 • Ters örgü modeli, aynı örgü sistemiyle ilerlemelidir.

Tüm uygulamada sadece ters örgü kullanıldığında, şişin ön ve arka yüzünde girinti çıkıntılar meydana gelecektir. Ters ya da sadece düz örgü kullanımıyla elde edilen örgü modelinin girinti çıkıntı şeklinde olmaması için bir yüzün ters, bir yüzün de düz şekilde örülmesi gerekir. Bu uygulama sayesinde, ters ya da düz örgünün sağladığı sıralı görüntü elde edilecektir. İlk sıranın örgüsü tamamlandıktan sonra, ikinci sıranın en başındaki ilmek boş şekilde alınmalıdır. Bu sayede, örneğin yan kısımlarında da bir örgü oluşur ve dümdüz bir görüntü elde edilir.

ters örgü nasıl yapılır
ters örgü nasıl yapılır

Ters Örgü Yapımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ters örgü modelinin yapılışında dikkat edilmesi gereken konular, aşağıda detaylı şekilde sıralanmıştır:

 • Ters örgü yapımında, istenen kalınlıkta ip kullanılabilir. Tercih edilen ipin kalınlığına göre, şiş numarasının belirlenmesi gerekir.
 • Çok sıkı ören ya da örgüye yeni başlayan kişilerin, ipe göre 1 numara daha büyük şiş kullanması gerekmektedir.
 • Örgünün ilk sırasındaki ilmeklerin boş alınması, örgünün yanlarındaki girinti çıkıntı oluşumunu ortadan kaldıracaktır.
 • Örgü esnasında, ön yüze ters örgü yapılırken, arka yüze düz örgü yapılmalıdır. Bu şekilde ilerlenmediğinde, örgünün ön ve arka yüzünde girinti çıkıntılar medya gelmektedir.
 • İsteğe göre, düz ve ters örgüden elde edilen motifler kullanılabilir. Sadece ters örgü kullanımıyla, daha sıkı ve daha yavaş ilerleyen, dalgalı bir örgü modeli oluşturulmaktadır.
 • Herhangi bir model üzerinden ilerlemek isteyenlerin, ters örgü başlangıcında ilmek sayısına dikkat etmesi gerekir. İlmeklerin eksik atılması, örgü modelinin yanlış çıkmasına yol açacaktır.

Ters Örgü Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Ters örgü modelinin kullanımıyla elde edilen ürünler ve ters örgü modelinin sıkça kullanıldığı yerler, aşağıda listelenmiştir:

 • Ters örgü kullanımıyla, herhangi bir motifi bulunmayan atlı ve bereler elde edilebilir.
 • Yelek, patik ve hırka yapımında, ters örgü modeli sıkça tercih edilmektedir.
 • Bebek ürünlerinin yapımında kullanılan ters örgü, oldukça yumuşak ve ince bir model oluşturmaktadır.

Ters örgü sistemi, tüm örgü modellerinin içerisinde yer almaktadır. Pirinç örgü, şelale örgü, lastik örgü, burgu örgü ya da mısır örgü modelleri esnasında, ters örgü sistemi sıkça kullanılacaktır. Farklı örgü sistemlerini denemek için de ters örgüyü bilmek ve doğru şekilde uygulamak gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı