Her Çeyize Lazım Oya Modeli ve Anlatımı

Her Çeyize Lazım Oya Modeli
Her Çeyize Lazım Oya Modeli

Yeni model sıralı bir oya örneği incelemesi sizlerle. İki renkli bu çeyizlik yazma modeli özellikle tek renkli yazmalarda kendini gösteriyor. Ters “V” şeklindeki çubuklar üzeri pimpirikli bir modeli olan bu oya modeli gerçekten beğeninizi kazanacak güzellikte.

Saks mavisi yazma üzerine oyalanan bu çeyizlik yazma örneği gerçekten çok şık bir görüntü sergiliyor. Oya da kullanılan mavi ve gri renkleri ile yazma renginin uyumu bir harika. Çeyizlik olarak düşünülebilir. Yine mevlit örtüleri ya da namaz örtülerine de çok yakışır.

Yapımı da hiç zor değil. Gayet kolay ve basit bir yapılışı var. Kısa sürede tamamlayabileceğiniz gösterişli ama kolay oya modellerinden biri.

Çeyizlere Layık Yazma Modeli Yapımı
Çeyizlere Layık Yazma Modeli Yapımı

Çeyizlerinizin Baş Tacı Olacak Tığ Oyası Örneği Yapılışı

İki sıradan oluşan bir sıralı tığ oyası çalışmasıdır. 22 numara tığ ile çalışılmıştır. Kaplan 819 kodlu mavi ile Altınbaşak 707 kodlu gri oya ipleri kullanılmıştır. Yazma markası da Cenk’tir.

Yazma kenarı tığlaması 2 zincirle yapılmıştır.

İlk sıra gri renkle gidilmiştir. Bilindik örümcekle çekilip başlanan çubuklar yerine bu sefer örümcek yerine zincir kullanılarak başlanmıştır. Çubukların yapımında ise sadece ikili tırabzanlara başvurulmuştur.

Her Çeyize Lazım Oya Örneği
Her Çeyize Lazım Oya Örneği

İlk sıra bu şekilde sıralı işlendikten sonra ip kopartılıp mavi iple ikinci sıraya başlanmıştır. Bu kez ikili tırabzanlar ilk sıradaki zincirler üzerine yapılmıştır. Tepeye kadar ikili tırabzanlarla gidilmiş ve tepeye gelindiğinde de üzerine 3 tane pimpirik çalışılmıştır.

Eğer bu çeyizlere layık oya modeli yapımı hakkında daha fazla ayrıntı istiyorsanız aşağıdaki videosunu izlemelisiniz.

Kaynak: https://youtu.be/tVHmuuNyPMU (oya.sandigim)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı