Hem Sade Hem Renkli Tığ Oyası Modeli

Hem Sade Hem Renkli Tığ Oyası Modeli
Hem Sade Hem Renkli Tığ Oyası Modeli

Kolay ama tamamlandığında güzel duracak hem sade hem de oldukça renkli bir yazma oyasının anlatımını paylaşacağız. Model itibari ile özellikle namaz örtülerine çok yakışacak bir tığ oyası modeli olduğunu söylemek isteriz.

İki sıralı motif eklemeli bir tığ oyası yazma kenarı modelidir. Yapımı için birden fazla renkte oya ipi kullanılmıştır. İkinci sıradaki çiçek motifleri eklenecek motifleri oluşturmaktadır. Her biri farklı renkte iplerle çalışılmıştır. Bu yüzden elinizde kalmış iplerinizi de değerlendirme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Yapılışı kolay bir tığ oyası yazma kenarı modeli olduğu için oyaya yeni başlayanların kaçırmaması gereken bir modeldir.

Tığ İşi Hem Sade Hem Renkli Tığ Oyası Modeli Anlatımı

İlk etapta yazmaya sonradan eklenecek olan çiçek motiflerinin yapımı ile başlanmıştır. Çiçeklerin yapımı için en küçük boy serum halkalara ihtiyaç duyulmuştur. Çiçekler, serum halka içerisine 10 adet 5 zincir çekilip kapatılarak oluşturulan pimpiriklerle yapılmıştır.

Hem Sade Hem Renkli Tığ Oyası Örneği
Hem Sade Hem Renkli Tığ Oyası Örneği

Tığ batısı 2 zincirli işlenmiştir. Daha sonra yazmanın tığ batısı üzerine eklenecek motiflerin zemini çalışılmıştır. Bu sıra sıralı bir şekilde tek renk oya ipi ile yapılmıştır. Bu sıra çalışılırken de önceden yapılıp hazırlanmış olan çiçek motifleri de eklenmişlerdir.

Motif eklenmesine tığ batısına giriş yapılarak örümcek çekilerek başlanmıştır. Çekilen örümcek bir geniş tutularak kapatılarak bir yuva edinilmiştir. Bu yuva içerisine 2 adet 5 zincirli pimpirik yapılmıştır. Ardından 2 adet zincir çekilmiş ve bir çiçek motifi pimpiriğinden sabitlenmiştir. Ardından 2 adet daha zincir çekilip aynı yuvaya kapatılmıştır. Yani çiçek üçüncü pimpirik yapılırken eklenmiştir.

Ardından 5 zincirli bir pimpirik daha yapılmış ve çıkarken yapılmış olan örümcekten bir tane daha yapılıp ekleme işlemi tamamlanmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/jTkvkoyqO2s (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı