Ana sayfa Dekorasyon Havada Duran Saksı Projesi

Havada Duran Saksı Projesi

368
0
PAYLAŞ
lyfe
lyfe

Son zamanlarda internette popüler bir hal almaya başlayan aslında yapımı da o kadar zor olmayan bir kendin yap projesinden söz etmek istiyorum. Duyunca biraz şaşıracağınız bu projede uçak saksı ya da havada duran saksı da diyebiliriz. Yer çekimine adeta meydan okuyan bu saksı dekor anlamında mükemmel bir görünüm de sunabiliyor. İsviçreli girişimler tarafından havasa asılı kalacak şekilde tasarlanmış olan bu saksının adı LYFE’dir. 12 kenarı olan saksımız, alındaki manyetik kaldıraç sayesinde havada asılı şekilde kalabiliyor. Biliyorsunuz sihirbaz kişiler, bir kişiyi dokunmaksızın havada tutabiliyorlar. Kesin ip kullanılıyor diye yorumları da sıkça şekilde hatırlıyorsunuzdur. Fakat sizlere sunduğumuz bu projede o tür bir hileye gerek kalmıyor.

havada askıda kalabilen saksı

Bu proje aslında herkesin bileceği mıknatısların oluşturduğu ters kutup hikayesine dayanıyor. Yer çekimine meydan okuyan saksı, kesinlikle yer çekimsiz ortamda bitki yetiştirilmesi hususunda gelecek vaat ediyor da diyebiliriz. Resimde bakınca altındaki kütük görünümlü manyetik olan kaldıraçla beraber, havada hiçbir yardımcı gereç olmaksızın asılı şekilde kalabiliyor. LYFe isimli bu icat, iş yerlerinde ve evlerde süper dekorlar olarak iş görebiliyor. Şık bir detay sunan bu icadı daha şimdiden yüzbinlerce kişi sipariş geçti bile. Görüntü olarak oldukça elit görünen bu ürünün çalışma mantığında yatan sır ise, aslında ortaokul fen bilgisi derslerinden hatırlayacağınız bir bilgidir.

lyfe

Alt kısmında yer alan ahşap görünümdeki kutunun içerisinde ve 12 köşesi olan saksının dip kısmında mıknatıslar bulunmaktadır. Bu mıknatısların test kutupları sayesinde bir birini itme gücüyle böylesi şahane bir saksı modeli ortaya çıkıyor. Yaklaşık olarak 200 dolar gibi bir fiyata satışı yapılan ürün, bütün dünyada daha şimdiden ilgi görmeye devam ediyor. Fakat bu ürünü internet aracılığı ile satın almak isteseniz eylül ayından bu yana siparişlerin alındığını da eklemek gerekecektir. Havada askıda kalabilen saksı, bizimde yaparak tasarlayabileceğimiz basit bir mantıkla çalıştığından sizlere bu çalışmayı sunmak istedim. Fakat yapımı gizli tutulduğundan sadece sizlere çalışma mantığını belirtebildim. Fakat anlatılanlarla deneme yapmak isteyenlerin kesinlikle başarılı olacağını düşünüyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here