Havada Duran Saksı Projesi

lyfe
lyfe

Son zamanlarda internette popüler bir hal almaya başlayan aslında yapımı da o kadar zor olmayan bir kendin yap projesinden söz etmek istiyorum. Duyunca biraz şaşıracağınız bu projede uçak saksı ya da havada duran saksı da diyebiliriz. Yer çekimine adeta meydan okuyan bu saksı dekor anlamında mükemmel bir görünüm de sunabiliyor. İsviçreli girişimler tarafından havasa asılı kalacak şekilde tasarlanmış olan bu saksının adı LYFE’dir. 12 kenarı olan saksımız, alındaki manyetik kaldıraç sayesinde havada asılı şekilde kalabiliyor. Biliyorsunuz sihirbaz kişiler, bir kişiyi dokunmaksızın havada tutabiliyorlar. Kesin ip kullanılıyor diye yorumları da sıkça şekilde hatırlıyorsunuzdur. Fakat sizlere sunduğumuz bu projede o tür bir hileye gerek kalmıyor.

havada askıda kalabilen saksı

Bu proje aslında herkesin bileceği mıknatısların oluşturduğu ters kutup hikayesine dayanıyor. Yer çekimine meydan okuyan saksı, kesinlikle yer çekimsiz ortamda bitki yetiştirilmesi hususunda gelecek vaat ediyor da diyebiliriz. Resimde bakınca altındaki kütük görünümlü manyetik olan kaldıraçla beraber, havada hiçbir yardımcı gereç olmaksızın asılı şekilde kalabiliyor. LYFe isimli bu icat, iş yerlerinde ve evlerde süper dekorlar olarak iş görebiliyor. Şık bir detay sunan bu icadı daha şimdiden yüzbinlerce kişi sipariş geçti bile. Görüntü olarak oldukça elit görünen bu ürünün çalışma mantığında yatan sır ise, aslında ortaokul fen bilgisi derslerinden hatırlayacağınız bir bilgidir.

lyfe

Alt kısmında yer alan ahşap görünümdeki kutunun içerisinde ve 12 köşesi olan saksının dip kısmında mıknatıslar bulunmaktadır. Bu mıknatısların test kutupları sayesinde bir birini itme gücüyle böylesi şahane bir saksı modeli ortaya çıkıyor. Yaklaşık olarak 200 dolar gibi bir fiyata satışı yapılan ürün, bütün dünyada daha şimdiden ilgi görmeye devam ediyor. Fakat bu ürünü internet aracılığı ile satın almak isteseniz eylül ayından bu yana siparişlerin alındığını da eklemek gerekecektir. Havada askıda kalabilen saksı, bizimde yaparak tasarlayabileceğimiz basit bir mantıkla çalıştığından sizlere bu çalışmayı sunmak istedim. Fakat yapımı gizli tutulduğundan sadece sizlere çalışma mantığını belirtebildim. Fakat anlatılanlarla deneme yapmak isteyenlerin kesinlikle başarılı olacağını düşünüyorum.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı