Hasır Şapka Kanaviçe Çiçek Motifi İşleme

hasır şapkaya kanaviçe süslemesi
hasır şapkaya kanaviçe süslemesi

Elinizdeki hasır şapkaları kanaviçe ve nakış teknikleri kullanarak modern hasır şapkalara dönüştürebilirsiniz. Modern ve geleneksel olan bu şapkayı yazın çok beğenerek kullanacaksınız.

Hasır şapka üzerine kanaviçe çiçek motifi işlemesi özellikle genç kızlar tarafından tercih edilen bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Sıradanlıktan kurtulmak ve daha şık görünmek isteyen kızlar ve hanımlar bu tür sadeliklere şıklık katarak ortaya çok güzel el işi çalışmaları çıkartabiliyor.

Evde boş durmaktansa zaman geçirmeyi hasır şapka üzerine kanaviçe çiçek motifi işleyen anneler sayesinde bu şapkalar moda haline geldi. Özellikle de her yerde satın alınamadığı için değerli de oldu. Her an kızınız yanınıza gelip bu hasır şapkalardan isteyebilir. Bunun için buradan yapımını öğrenebilirsiniz. Yapımı gayet basit çok zahmet gerektirmiyor.

İsteyen anneler kullanacak olan genç kız ile birlikte de yapabilir. Aynı zamanda kızınızla baş başa bir vakit geçirmiş olursunuz. Eğer çocuğunuz sizinle pek vakit geçirmeyi sevmiyorsa bu sizin için çok güzel ve sevindirici olacaktır. Sadece öncede bir tane yaparsanız büyü ihtimalle özeneceklerdir. Artık yeniçağın geç kızları ne kadar değişmiş olursa olsun ne kadar modernleşmiş olursa olsun bu tarz şeyleri anneleri ile yapmayı hala seviyorlardır.

Bu hasır şapkaların üzerine kanaviçe çiçek motifini küçük çocuklarınız için de işleyebilirsiniz. Bu tarz hoş şeyler küçük çocuklar üzerinde gayet sevimli duracaktır.

Malzemeler;

Bir hasır şapka ya da fedora şapka
Nakış ipi
Bir nakış iğnesi makas

hasır şapka kanaviçe süsleme malzemeleri
hasır şapka kanaviçe süsleme malzemeleri

Siz nakış ipi olarak kendi istediğiniz renkleri kullanabilirsiniz. Motif olarak da resimdeki gibi bir işleme yapılmış. Fakat siz kendi sevdiğiniz renklerle uyumlu bir hasır şapka üzerine kanaviçe çiçek motifi de işleyebilirsiniz. İsterseniz bu işlemeyi iki renk ile de yapabilirsiniz. Hatta çiçek nakış işlemesi de çok yakışacaktır.

Yapılışı;

Şapkanın üstünden şeridi ya da bandı keserek başlayın. Nakış ipliğini iğneye geçirin ve geçirdiğiniz ipliği iki katına çıkarın.

süsleme için nakışa hazırlık
süsleme için nakışa hazırlık

İpliği, şapkanın arka yüzü boyunca çekin ve bir santimetre gevşek bırakın. Önden arkaya doğru dikiş uygulayın ve ipliğin sonunu çift düğümleyin.

dikiş için ilk düğüm
dikiş için ilk düğüm

Kenarları kılavuz olarak kullanarak, şapkanın kenarından dikişe başlayın. Tek bir sıra diktikten sonra ikinci ve isteğe bağlı üçüncü sıra dikişine devam edin. İpliğin ucunu başlangıç düğümüne bağlayın ve gerekirse düzeltin.

şapka kenarı boyunca işleme
şapka kenarı boyunca işleme

Başka bir renk seçin ve şapka bandı boyunca birkaç sıra dikin.

şapka bandına ikinci nakış
şapka bandına ikinci nakış

Yaptığını bu nakışlara ilave olarak aşağıdaki resimde görüldüğü gibi harfler, çiçekler ya da hayvan figürleri ekleyerek görüntüyü biraz zenginleştirin.

hasır şapka kanaviçe süslemesi
hasır şapka kanaviçe süslemesi

Dikiş ve nakış işlemlerimiz tamamlanmıştır. Artık hasır şapkanızı bambaşka bir şekle büründürmüş oldunuz. Artık yazın keyfini daha bir güzel şekilde çıkartabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı