Hasır Örgü Nasıl Örülür

Hasır Örgü Modelleri
Hasır Örgü Modelleri

Örgülerinizde Hasır Modeli Şıklığı

Hasır örgü modelimiz, özellikle süveter, yelek ve kazaklarda oldukça şık duran bir örgü modelidir. Bazen tüm örgüyü hasır örgü ile örebileceğiniz gibi, bazen de şeritler halinde sadece birkaç kısmında uygulayabilirsiniz. Oldukça zarif bir görüntüsü olan hasır örgü modelimiz, kavrandıktan sonra oldukça kolay olarak örülür. Başlangıçta sıraları ve sayıları hesaplayarak yapmak, modeli oluşturmak için son derece önemlidir.

Hasır örgü modelimizi yapmak için ilmeklerimizi oluşturuyoruz. Örgümüzün boyutuna göre ilmeklerimizi atıyoruz. Örgümüzün ilk sırasına başlarken, ilk ilmeğimizi düz örgü ile örüyoruz. Sonrasında tüm öreceğimiz ilmeklerden önce şişimizin üzerine iplik sarıyoruz. Her ilmekten önce şişimize düzden iplik doluyoruz ve düz olarak örüyoruz. Sıramızı tamamladıktan sonra, örneğimizin ikinci sırada hiç iplik kullanmadan tüm ilmekleri diğer şişimize aktarıyoruz. Bir önceki sırada doladığımız iplikleri bu sırada serbest bırakıyoruz, düz olarak ördüğümüz kısımları şişimize geçiriyoruz. Üst sıraya geçtiğimizde artık hasır örgü modelimizi oluşturmaya başlıyoruz.  Kenar ilmeğimizi alıyoruz. Sonra 6 ilmeği şişimize geçiriyoruz. Çünkü hasır örgü 6 ve 6’nın katları ile oluşur. Diğer şişimizin yardımı ile 3+3 şeklinde örülmeden tüm ilmeklerimizi çaprazlayarak şişimize alıyoruz. Bu sıramızda da hiçbir şekilde ip kullanmıyoruz, sadece ilmeklerimizi çaprazlıyoruz. Sıramızı tamamladığımızda tüm ilmekleri ters örgü ile örmeye başlıyoruz ve çaprazları tek tek açıyoruz. Böylelikle modelimiz her 5 sırada bir tekrarlanmış oluyor.

Örgümüzdeki çaprazları ters örgü ile açtıktan sonra, başa döndüğümüzde 1, 2 ve 3. sırada yaptığımız işlemleri yeniden uyguluyoruz. İlmekleri tekrar çaprazlama işlemine geldiğimiz de alt modelde yaptığımızın tersi istikamette çaprazlama işlemini yapıyoruz. İpliğin olduğu başa dönüldüğümüzde yine tüm ilmekleri ters olarak örüyoruz. Hasır örgü modelimiz ilk 10 sıranın sonunda şekillenmeye başlıyor. Sırayı karıştırmadan ve çaprazlama işlemine dikkat ederek, örgümüzü tamamlıyoruz.

hasır örgü nasıl örülür resimli anlatım
hasir orgu teknigi
Hasır Örgü
Hasır Örgü Nasıl Örülür
Hasır Örgü Nasıl Yapılır
hasır örgü nasıl örülür kadınlar kulübü
hasır örgü nasıl örülür video
hasır örgü bebek battaniyesi
basit örgü modelleri
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı