Hanım Dilendi Bey Beğendi Yatak Örtüsü Pike Örneği

Hanım Dilendi Bey Beğendi Yatak Örtüsü Pike Örneği
Hanım Dilendi Bey Beğendi Yatak Örtüsü Pike Örneği

Tığ işleri ile yapılan örgüler arasında yatak örtüsü pike takımları da vardır. Biz de sizlere çok bilindik bir motif olan hanım dilendi bey beğendi motifleri ile hazırlanan bir pike yapımından bahsedeceğiz. Bu anlatımda motiflerin nasıl örüldüğünü ve birbirine nasıl eklenip örtü haline dönüştüğünü öğreneceksiniz.

Şu ana kadar hep hanım dilendi bey beğendi motiflerinin kare şeklinde tasarlandığını görmüştük. Böyle bir örneği hanım dilendi bey beğendi örgü modeli yapımı yazımızda paylaşmıştık. Şimdi de altıgen şeklinde nasıl örüldüğünü göreceksiniz. Videolu örnek anlatımı lif ipi ve 5 numara tığ ile gerçekleştirilmemiştir. Ancak koton, bebe ve diğer yün ipleri ile örülmesi tavsiye edilmiştir.

Hanım Dilendi Bey Beğendi Yatak Örtüsü Pike Modeli
Hanım Dilendi Bey Beğendi Yatak Örtüsü Pike Modeli

Tığ İşi Yatak Örtüsü Pike Modeli Nasıl Örülür?

İlk etapta altıgen hanım dilendi bey beğendi motiflerinin yapımı anlatılmıştır. Yapımında bir sihirli halka yapılarak başlanmıştır. Her turda tırabzanla dolgular oluşturulmuştur. Üç sıranın sonuna kadar yuvarlak bir şekil gidilmiştir. Dördüncü ve son sırada ise altıgen formuna kavuşturulmuştur.

Tığ işi yatak örtüsü pike örneğinin motiflerinin yapımında farklı renkte ipler tercih edilmiştir. Bu da modele ayrı bir renk kazandırmıştır. Aslında elinizde kalan ipleri değerlendirebileceğiniz harika bir örgü projesidir.

Bir motif tam yapılırken diğer motifler eklenecekleri için son turu eksik bırakılıp eklenirken tamamlanmıştır.  Tüm motiflerin eklenmesi tamamlandıktan sonra kenarı bir sıra tırabzanla örülmüştür.

Kaynak: https://youtu.be/BNXhMFyhXkc (Ören Hanım)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı