Hanım Dilendi Bey Beğendi Örgü Modeli Yapımı

Hanım Dilendi Bey Beğendi Örgü Modeli Yapımı
Hanım Dilendi Bey Beğendi Örgü Modeli Yapımı

Tığ işinin en bilinen motiflerinden birinin yapılışını inceleyeceğiz. Basit bir kare motifi olan bu motifin ismi hanım dilendi bey beğendi modeli olarak bilinmektedir. Videolu anlatımında hem bu kare motifin yapılışı hem de birbirlerine eklenme şekli öğretilmektedir. Özellikle yeni tığ işlerine başlayanların mutlaka öğrenmeleri gereken motifler arasında yer almaktadır.

Örnek modelin anlatımında bir bebe ipi ile 3,5 numara tığ kullanılmıştır. Tığ işi kare motiflerin yapımına göbekten itibaren başlanmıştır. Göbekten sonraki iki sıra birbirinin aynısıdır. Son sırada kare motifin kenar bordürü yapılmıştır.

Bu tarz motiflerle bebek battaniyeleri örebileceğiniz gibi diğer bir konumdaki tığ işi bebek yeleği modelinde de kullanabilirsiniz.

Tığ İşi Hanım Dilendi Bey Beğendi Modeli Yapımı

5 zincir çekilip ikincisine batarak bir yuva elde edilmiştir. Bu yuva içerisine başta 3 zincir olacak şekilde 2 ikili tırabzandan oluşan 4 yaprak yapılmıştır. Böylece kare motifin göbeği elde edilmiştir.

İkinci sırada başka renkte bir ipe geçilerek yine 3 zincir-2 ikili tırabzandan oluşan iki motif örülmüştür. Bu motifler bir alt sırada göbeğin yapımında oluşan yuvaların içine yapılmıştır. Yuvalar arasındaki geçiş ise 3 zincirle sağlanmaktadır.

Hanım Dilendi Bey Beğendi Örgü Modeli
Hanım Dilendi Bey Beğendi Örgü Modeli

Üçüncü sırada ikinci sırada oluşan kenar ve köşedeki yuvalar içerisine yine aynı zincir ve tırabzan sayısına sahip motiflerden örülmüştür.

Son sıra olan dördüncü sırada kare motif artık bitirilmektedir. Bu son sıra tüm kenarı dolaşacak şekilde düz tırabzan örülerek yapılmıştır. Yapılırken köşelerde 3 tane tırabzan tutarak geçiş sağlanmıştır.

Hanım Dilendi Bey Beğendi Kare Motiflerin Eklenmesi

Motifler birbirlerine dışardan birleştirilmiştir. Gözükmesini istemiyorsanız birleştirme işlemini motifin ters yüzünden gerçekleştirebilirsiniz. Eklenecek kare motifte köşeye doğru ilmek çıkarılacak ilerlenmekte ve iki motifin ilk tırabzanlarından ekleme gerçekleşmektedir.

Anlatımlı Hanım Dilendi Bey Beğendi Tığ İşi Motif Videosu

Motifin tek yapılışını ve diğer motiflere yandan veya aşağıdan nasıl eklendiğini aşağıdaki videosundan daha net gözlemleyebilirsiniz. Bu motiflerle Farklı renk tonlarında iplerle güzel battaniyeler örebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/PjqjLna-lbw

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı