Ana Sayfa Sağlık Hangi İlaçla Hangi Besin Yenmez?

Hangi İlaçla Hangi Besin Yenmez?

tansiyon ilacı sonrası muz yemeyin
tansiyon ilacı sonrası muz yemeyin

Sağlıklı bir yaşam konusunda sizlere yine çok işinize yarayacak güzel bilgiler vermek için bu yazımı yazmaktayım. Hepimiz ilaç kullanmaktayız ya da hayatımızın bir döneminde mutlaka ilaç içtiğimiz olmaktadır. En basitinden, kışın soğuk algınlığı yaşayınca bile ilaç içmekteyiz. Fakat bazı ilaçların bazı besinlerle aynı anda alınmaması gerektiğini hiç duymuş muydunuz? Bazı ilaçları aldıktan sonra yediğiniz şeylere mutlaka dikkat etmeniz de fayda olacaktır. Örnek olarak tansiyon ilacı alan bir kişinin o anda muz yememesi gerektiğini söylemek doğru olacaktır. Bunun önemli nedeni ise, muzda potasyum miktarının fazla olmasıdır. Normalde faydalı olan muz, tansiyon ilacıyla beraber alındığında kalp rahatsızlıklarının oluşmasına neden olabilir. Yine muzun yanı sıra, yeşil yapraklı çoğu sebze ve portakal da bolca miktarda potasyum içermektedir.

kolesterol ilacından sonra greyfurt yemeyin

Eğer kolesterol ilacı kullanan biriyseniz, kesinlikle kolesterol ilacınızı aldığınızda greyfurt yemeyiniz. Yani normalde faydalı olan greyfurt meyvesini, kolesterol ilacıyla eş zamanlı olarak kesinlikle almamaya özen göstermelisiniz. Bunun gerekçesi ise greyfurt suyunun, kolesterol ilacı seviyesini artıracak olmasıdır. Bunun oluşması halinde, insanlarda bacak ağrısı ve bazı yan etkiler oluşabilmektedir. Devam ettiğimizde kızılcık suyu ile kan sulandırıcının aynı anda kullanılmaması gerektiğinden bahsedebiliriz. Kan sulandırıcı ilaç kullandığınızda, ekstra kan sulandırıcı olan doğal kızılcık suyunu kullanmamaları önerilmektedir. Bunun sebebi de, aynı tesiri fazlaca gösterebilecek bu ikili sayesinde bazı tehlikeli komplikasyonların oluşmasıdır.

kan sulandırıcı ilaçtan sonra kızılcık suyu içmeyin

Yine kan sulandırıcıyla ıspanak da aynı anda kesinlikle tüketilmemelidir. Ispanakta yer alan K vitamini, kan sulandırıcı etkisini azaltarak pıhtılaşma riskini artırabilmektedir. Aynı şekilde kan sulandırıcı içildiğinde, brokoli ve lahana da kaçınılması gereken sebzeler arasında yer alacaktır. Bakteriyel enfeksiyon ilaçlarıyla işlenmiş et de aynı anda tüketilmemelidir. Sosis, salam ve sucuk gibi işlem görmüş bazı etleri tükettiyseniz, bakteriyel enfeksiyon ilaçlarını bir süre sonra almanızda fayda olacaktır. Bu işlenmiş etlerle bu ilaç eş zamanlı alınırsa, tansiyonda ani sıçramalar gözlemlenebilir. Benzer şekilde avakado, muz ve çikolota da aynı etkiye sahiptir. Ceviz ve tiroit ilaçları da kesinlikle aynı zamanda kullanılmamalıdır. Tiroit ilaçlarında bulunan kimyasalların emilmesi için mutlaka, yatmadan hemen önce alınması daha faydalı olacaktır.

tiroit ilaçlarından sonra ceviz yemeyin

kan sulandırıcı ilaç sonrasında ıspanak yenmemeli

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here