Hamilelikte Yoganın Önemi

yoganın hamileliğe etkisi
yoganın hamileliğe etkisi

Hamilelik anne için olduğu kadar çevresinde bulunan herkes için de zorlu bir süreçtir. Tamamen bir değişim süreci içerisinde olan anne adayı, kimi zaman keyifli ve neşeli bir ruh haliyle bu değişimi tamamlarken, kimi zamanda zorlayıcı ve depresif bir süreçle karşılaşır. Bu süreci en sağlıklı şekilde atlatabilmek, doğru bir ruhsal gelişim süreci ve bedensel sağlık faktörlerinin bir arada olmasıyla sağlanabilir. Yoga yapısı gereği insana dinginlik veren ve değişim süreçlerini hızlandıran, çabuklaştıran ve keyifli bir hale getiren bir öğretiler bütünü olduğundan hamile bir bayanın vazgeçilmez yardımcısıdır.

hamilelikte yoga

Ülkemizde son birkaç senedir tanınmaya başlayan Yoga duruşları hamilelikte vücudumuzu canlı tutarken, yaşanan bulantı sorununun da minimuma indirilmesine yardımcıdır. Doğumu kolaylaştırıcı etkisi tüm uzmanlar tarafından kabul edilen yoganın nefes teknikleri de doğum esnasında anne adayının kolay bir doğum yapmasını sağlaması açısından önemlidir. Doğumun hemen ardından hamilelik kilolarının hızlı bir şekilde verilmesi işleminde de hamilelik esnasında yapılan yoganın büyük etkisi bulunmaktadır. Özellikle omurilik ve omuriliği her yöne esnetme üzerine yoğunlaşan yoga teknikleri sayesinde, vücuda binen ek ağırlığın vücut tarafından kolayca taşınması da sağlanır. Oluşan bel ve bacaklardaki ağrıların ya da olası duruş bozukluklarının önüne geçilir. Vücutta oluşan ödemi de azaltan yoga, hamileliğin negatif tesirlerini mümkün olduğunca anne adayından uzaklaştırır. Ayrıca yoga içeriğinde bulunan meditasyon ve derin gevşeme teknikleriyle hem hamilelik depresyonundan anne adayını uzaklaştırır, hem de bu dönemde ortaya çıkabilecek korkulardan anne adayını arındırır. Yoga sırasında söylenen Mudraların üreme organları üzerinde güçlü etkisi olduğu söylenmektedir. Yoga hareketleri bebeğe giden kan akşını da düzenleyeceğinden, bebeğin daha sağlıklı beslenmesi ve daha huzurlu olması sağlanır.

Hayatımızın en heyecanlı ve en mutlu dönemini kâbusa çevirmeden huzur, huşu ve içsel dinginlik içinde geçirebileceğimiz, içsel neşemizi koruyabileceğimiz bir hamilelik için yoga vazgeçilmez unsurlardan bir tanesidir. Yogayı bir yaşam felsefesi haline getirmek, hem hamilelikte hem hamilelik dışında bizi mutlu ve doyumlu bir birey haline getirecektir.

yoganın hamileliğe etkisi
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı