Hamilelikte Aşının Önemi

hamilelikte aşı
hamilelikte aşı

Vücuda dışarıdan enjekte edilerek hastalıklardan korunma yada bağışıklığın oluşturulması işlemine aşı denir. Aşı hastalıklardan korunmada en nemli etkenlerdendir. Aşıların gebelik öncesi yapılması gerekmektedir. Canlı aşı yaptıran kadınların aşılamadan sonraki ilk üç ay içinde hamile kalmamaları gerekmektedir. Hamilelik döneminde hem anne adayı hem de bebeğin sağlıklı kalması için bir takım önlemler alınmakta ve bunların başında da aşı gelmektedir. Havadan damlacık yoluyla cinsel ilişkiyle yada fiziksel temasla bulaşan bir takım hastalıklar çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Bu hastalıkların bazıları hafif bazıları ise hem anneyi hem de fetusu yaşamsal tehdit içermekte ve ciddi kalıtsal sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Anne adaylarının geçirdiği bir takım rahatsızlıklar bebeği doğrudan etkiler ve gelişim geriliğinden sakat kalmaya ve hatta ölümlere bile neden olabilmektedir. Bu nedenledir ki anne adayı hem hamilelik öncesi hem de gerek görüldüğünde hamilelik esnasında bir takım aşılar yapılabilmektedir. Aşılamada maksat; gebelik esnasında fetusta büyüme geriliği, ölü doğum ve nörolojik arazlara neden olabilecek enfeksiyonlardan korunma, erken doğuma neden olacak durumları azaltma, gebelik esnasında artan hastalıklardan anneyi korumak ve yeni doğan enfeksiyonlarını azaltmak maksadıyla yapılmaktadır. Aşılama kararı alınmadan fetusta doğabilecek riskler ve faydaların iyi değerlendiriliyor olması gerekmektedir.

Hamilelik esnasında inaktifvirüz yani ölü bakteri kullanılarak yapılan aşının anne ve bebek sağlığı açısından olumsuz herhangi bir sağlık problemi yaratmamaktadır. Hamileliğin devam ettiği dönemde Hepatit-B, grip aşısı, tetanos aşısı, melingogok ve kuduz aşıları ölü bakteri kullanılarak yapıldığı için bu dönemde yapılmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir. Hamilelikte polio, sarı humma, pnömokok, kolera, boğmaca ve hepatit a aşılarını yalnızca doktorun gerekli gördüğü durumlarda yapılması gereklidir. Hamileliğin devam ettiği dönemlerde bcg, kabaulak, kızamık, kızamcık ve su çiçeği aşıları canlı hücre aşıları olduğu için asla yapılmaması gerekmektedir.

hamilelikte aşı
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı