Halı Boyama Nasıl Yapılır?

Eski düz renk bir halınız var ve bunu farklı bir yerde değerlendirmek istiyorsunuz. Ya da halan kullanmakta olduğunuz düz renkte halınızı farklı bir hale nasıl dönüştürmek istiyorsunuz. Gayet tabi ki bunu sade renk halılarınızı farklı renk ve desenlerde boyayarak bunu rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Hem yeni bir halı almayarak cebinizden tasarruf da etmiş olursunuz.

Halı boyama ile ilgili sizlere daha önceden de paylaşımım olmuştu. Geometrik bir şekilde halı boyama işlemini resimli olarak anlatmaya çalışmıştım. Bu da ona benzer bir çalışma diyebilirim. Bu seferki boyamada uzun ince kalın çizgilerden oluşan bir desen yapacağız. Çok fazla geometrik şekiller oluşturmaya çalışmayacağız. Aynı zamanda evde halı boyamanın püf noktaları hakkında da bilgi sahibi olacaksınız.

Halı Boyama İçin Neler Gerekli?

 • 4-5 adet boya örtüsü (Yapı marketlerden temin edebilirsiniz.)
 • Makas
 • Şerit metre
 • Eski püskü giysiler
 • Halı kalıntısı
 • Sprey döşeme (Kumaş) boyası (yeşil, turuncu ve mavi kullandık)
 • 5-6 rulo boya maskeleme bandı

Küçük bir halı boyamayacağız. Salonda kullanılan büyük ve sade bir halıyı boyayacağız. Döşeme boyası ve birkaç rulo boya bandı ile halı kalıntıları kullanarak büyük salonunuz için ucuz kilim ya da halı yapacağız.

halı hangi boyayla boyanır
halı hangi boyayla boyanır

Halı Boyama Aşamaları

1. Hazırlık Aşaması

Boya koruma örtülerinin üzerine halının kalıntılarını yerleştirin. Kenarlarının eşit ve köşeli olduğundan emin olun.

2. Şeritler İçin Ölçme ve İşaretleme

Halı üzerinde oluşturacağınız çizgilerin genişliğini şerit metre ile ölçüp kalemle işaretleyerek deseninizi oluşturun. Boya maskeleme bandı halınızın bir kısmını kaplayacağından ölçümünüze dahil etmeyi unutmayın.

3. Bantları Yerleştirme

Döşeme ya da kumaş sprey boyasının alta sızmasını engellemek için maskeleme bandını halıya sıkıca bastırarak yapıştırın. Fazla kapsama alanı için bandı iki şerit kullanın. Sonra halının her bir kenarını bant ile çok iyi kaplayın. Boya spreyinin istenilen şerit boyunca gidip gitmediğinden emin olmak için başka bir boya örtüsü ve kahverengi bir kağıt kullanabilirsiniz. Bandın her iki yanında en az 15 santimlik bir alanı kaplayın.

4. Halıyı Boyama

Spreyi düz ve sabit bir şekilde püskürtün. Boyayı şerit üzerinde sallamayın. Sprey boya eşit olarak yayılır. Ağır hareket etmeyin boya bandından halıya damlayacaktır. Şeritte birikip duruyorsa, dikkatli bir şekilde fazlalığı atmak için bez kullanın. Kurumaya bırakın. Bazı bölgelerde ikinci kat gerekebilir. Sprey kutusundaki talimatları izleyin. Boyalı kısmı kururken halının diğer yanına geçin ve çalışmaya devam edin.

5. Bantları Çıkartın

Bir saat sonra kuruyup kurumadığını test edin ve ardından bantları çıkarın. Üzerine bir şey taşımadan önce çizginin kuru olduğundan emin olun.

6. Desenleri Oluşturmaya Devam Edin

Renkler ve bant çizgi boyutlarını rastgele genişlikte oluşturun. Halı tamamlanıncaya kadar her iki taraftan hareket etmeye devam edin.

7. Kurutun

Halıyı toplamadan önce en az 8 saat kurumaya bırakın. Tercihen mümkünse geceden kurutun.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Selamlar. Emeğinize sağlık çok güzel olmuş. Size sorum olacak hangi marka boya kullandınız ve nereden teğmin edebiliriz. Şimdiden teşekkür ediyorum.

 2. Düz renk gri Shaggy bir halim var aralara sarı atmak istiyorum renk katsin diye direk sprey boyayi alsam puskurtssm rastgele olurmu

  1. Merhaba, kumaş boyası ile boyadığınız için sorun olacağını sanmam. Ancak kullanıma ve temizlik sıklığına bağlı olarak yıllar sonra belki solmalar meydana gelebilir. Şimdilik ben de gözle görülür bir fark olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı