Güzelliği ile Büyüleyen Çiçekli Tığ Oyası Yapımı

Güzelliği ile Büyüleyen Çiçekli Tığ Oyası Modeli
Güzelliği ile Büyüleyen Çiçekli Tığ Oyası Modeli

İki sıradan oluşan, iki renkli çiçek motiflerinin sonradan eklendiği bir motif eklemeli tığ oyası modeli daha paylaşıyoruz. Tamamlandığında oldukça güzel bir görüntü veren bu çeyizlik tığ oyasını yazma kenarlarınıza siz de işlediğinizde güzelliğine bir kez daha hayran kalacaksınız.

Kenar oyası haricinde tek tek yapılıp hazırlanan yuvarlak çiçek motifleri iki ayrı renkte oya ipi ile çalışılmıştır. Bu motiflerin yapımında aynı zamanda serum halkalardan yararlanılmıştır. Çimen oyasında ise kutucuklu bir motif çalışması yapılmıştır.

Çiçekli yeni yazma oya modeli 22 numara tığla ve Altınbaşak 211, 911 ve 383 numara oya ipleri ile çalışılmıştır.

Büyüleyen Çiçek Motif Eklemeli Tığ Oyası Anlatımı

İlk önce kırmızı ve beyaz oya ipleri ile serum halkalar kullanılarak yuvarlak çiçek motifleri yapılmıştır. Çiçek motifleri serum halka içine sürekli 5 zincir çekilip kapatılması ile oluşturulmuştur.

Güzelliği ile Büyüleyen Çiçekli Tığ Oyası Örneği
Güzelliği ile Büyüleyen Çiçekli Tığ Oyası Örneği

Tüm çiçek motifleri iki ayrı renkle teker teker hazırlanıp tamamlandıktan sonra yazma kenar oyasına geçilmiştir. Bunun yeşil iple ilk önce verilecek arayı belirleyen motifler çalışılmıştır. Çimen oyası arada 2 zincir çekilerek her tığ batısına iki defada çekilen tırabzan üzerine 3 zincir kapatılması ile oluşturulan kutuculardan meydana gelmiştir.

Ardından 2 tığ batısına toplamda 5 tırabzan yapılmış ve üzerine 6 zincirli bir yuva yapılmıştır. Bu yuvanın içerisine de tırabzan üzeri pimpirikli bir yaprak çalışılmıştır. Yaprağın sonu sık iğne ile bitirilmiş ve aynı yuvaya 5 zincir çekilerek ilk çiçek motifi eklemesi yapılmıştır.

Çiçekli motifin daha detaylı anlatımı aşağıdaki videosunda mevcuttur.

Kaynak: https://youtu.be/qCnVhRTo9II (oya.sandigim)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı