Güneş Sonrası Cilt Bakımı

güneşten sonra cilt sağlığı
güneşten sonra cilt sağlığı

Yaz yavaş yavaş kapımızı çalarken, önemli bir sorunda yazla birlikte kendisini göstermektedir. Güneşin zararlı etkilerine maruz kalan cildimizi nasıl korumamız gerekiyor? İster tatile çıkmış olun ister şehir hayatında yazı karşılayın, her gün mutlaka güneşe çıkmak zorunda kalacaksınız. Cildinizi korumanız için aldığınız tüm önlemler, sürdüğünüz tüm kremler ve şapka kullanımlarınız cildinizi bir yere kadar idare etse de cilt yaşlanmalarında ve kanserlerinde en etkin faktörlerden birisi olan güneşin etkilerini yine de cildimizden uzakta tutamayız. Bunun için mutlaka güneşe çıktıktan sonra cildimiz için bazı önlemler almamız gerekmektedir.

Başlangıç önlemlerini atlamamak, ciltteki yıpranmayı aza indirgeyeceğinden önemlidir. Yani güneşe çıkmadan önce, mutlaka koruyucu krem sürmeniz ve mümkünse şapka takarak güneşe çıkmanız cildinizin uğrayacağı zararı azaltacaktır. Yaz süreci boyunca, günlük cilt temizliğinize, tonik ve nemlendirici kullanımlarınıza özen göstermenizde bu dönemi az hasarla atlatmanız açısından etkendir. Yaz dönemi boyunca güneşten sonra kuruyan cildinize nemlendirici takviyesi yapınız. Bunun için üretilmiş kremler olabileceği gibi siz evde kendi doğal nemlendiricinizi de yapabilirsiniz. Mesela yoğurt cilde doğal nemlendirme vermesi açısından önemli bir üründür. Bunun yanı sıra peynir altı suyu da cilde çok iyi gelen başka bir doğal nemlendiricidir.

Yaz dönemi boyunca, bol su içmek aslında cildinize yapacağınız en büyük iyiliklerden bir tanesidir. Her ne kadar yüzeyden süreceğiniz kremler cildinizi yumuşak ve nemli tutsa da cildin içeriden takviye edilmesi de çok önemlidir. Alkali hale getireceğiniz suları içmek size büyük fayda sağlayacağı gibi cildinizi de önemli ölçüde rahatlatacaktır. Yaz dönemi boyunca yediklerinize de dikkat etmeniz, az yağlı yiyeceklere yönelmeniz de cildiniz açısından fayda vardır. Yağlı yemekler çok terleme yaptıracak ve cildinizi kötü etkileyecektir. Kilo kontrolü yapmak bu dönemde cilde meydana gelebilecek sarkmaları en aza indirgemeniz açısından da önem taşıyor. Başka bir doğal takviyede sodayla hazırlayacağınız buz küplerinizi cildinizde kullanmanız olacaktır. Bu süreçte yapacağınız pleengler de cildinizi hem tazeleyecek hem de sarkmaları engelleyecektir. Hazırlayacağınız doğal maskelerle ve doğal pelenglerle cildinize dost bir yaz geçirebilirsiniz. Unutmamanız gereken diğer önemli bir şeyde sadece güneş gören yerlerinizin değil, kıyafetlerinizin içine kadar sızan güneşin tüm bedeninizi aynı oranda etkileyebileceğidir.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı