Ana sayfa Sağlık Günde Sadece 30 Dakika Yürümek

Günde Sadece 30 Dakika Yürümek

54
0
PAYLAŞ
30 Dakika Yürümek
30 Dakika Yürümek

Dünya çapında her geçen yıl yaklaşık olarak 15 milyona yakın kişinin inme geçirdiğini biliyor muydunuz? Bu kişilerin üçte biri hayatını kaybedebiliyor. Üçte biri ise bakıma muhtaç şekilde yaşayabiliyor. Özellikle 55 yaşında olan kişilerin, her on yılda bir bu riski daha da artıyor. İnme riski her yaşta görülebiliyor. Tedavisine geç kalındığında ise beyinde kalıcı hasarların oluşması söz konusudur. İşte bunun gibi önemli bir konuda günde sadece 30 dakikalık bir yürüyüş, inme türündeki hastalıkları yaklaşık %80 oranlarında engelleyebilmektedir. Hatta uzmanlara göre düzenli yürüyüşler, ilaç gibi etkiye sahip olabilmektedir. Bu açıdan yaşam kalitesi için düzenli yürüyüşlerin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekilmektedir.

İnme gibi bir hastalıkta, kalıcı hasarların çok çeşitli türdeki belirtilerle de ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalıkla beraber kişideki yürüme bozukluğu, anlama bozukluğu, hissetme, denge sağlayamama, görme, bağırsak fonksiyonlarında bozukluk gibi çoklu işlevsel bazı bozulmalar oluşmaktadır. Bu belirtilerde süre olarak 24 saati aşkın zamanlarda hala devam etmesi, inme olarak belirtilebiliyor. Öncü belirtilerin asla hafife alınmaması gerekmektedir. Eğer 24 saatten az bir süre oluşursa, bu tür bir durum için ise geçici iskemik atak olarak isimlendirilebiliyor. Bu konuda şöyle bir örnek vermek de mümkündür. Bir saat sürebilecek bir konuşma bozukluğu, beyinin konuşma merkezinin beslenmesinde bir problem olduğunu açıkça gösterebilir. Geçici iskemik atak geçiren bir kişide, inme riski de yaklaşık 10 kat daha artabiliyor.

Günde 30 dakika yürüyüşle bu tür durumların önüne geçilmesi söz konusu diyen uzmanlara göre, bu tür bir yürüyüş alışkanlığı sağlıklı olabildiği anlamına geliyor. Böyle durumlara maruz kalmamak konusunda mutlaka her bireyin, günlük en az 30 dakikalık bir yürüyüşü yapması mutlaka gerekmektedir. Aksi taktirde yukarıda belirtilen hastalıklarla mücadele edilmesi gerekebilir. Önemsenmeyen durumlarda ise mutlaka kalıcı hasarlar oluşabiliyor demek daha doğru olacaktır. Yürüyüş aslında bedenin daha sağlıklı olmasını sağlayan en önemli faktörlerdendir. Bunu bilen sağlık uzmanları ve doktorlar, aslında yaş gözetmeksizin her yaştaki insanın mutlaka sabah ve ya gün içinde 30 dakika minimum bir yürüyüş yapmasını doğru bulmaktadır.

PAYLAŞ
Önceki makaleÇeyizlik Patik Modelleri
Sonraki makaleTığ İşi Paspas Yapmak

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here