Güllü Tığ Oyası Nasıl Örülür

Güllü Tığ Oyası Nasıl Örülür
Güllü Tığ Oyası Nasıl Örülür

Tığ oyaları içerisinde ayrı bir yeri olan gül, birçok yazma ve tülbent kenarını süslemiştir. Hanımların genellikle oyalarında başvurduğu bir çiçek motifidir. İşte eski gül oyalarından sıkılmış hanımlar için yeni güllü tığ oyası yapımı ile birlikteyiz.

Özellikle işlenişi itibari farklı bir gül oyası örneği olduğunu resimlerinden ve videosundan kolaylıkla anlayabiliyoruz. Ortasında açık, kenarında koyu pembe kullanılarak hoş bir görünüm elde edilmiştir. Yine gülün sabitlendiği sap ve yaprakları ile uç taraflarındaki pembeli pimpirikler de oyaya ayrı bir güzellik katmış. Bu oyayı güzel gül oyası örnekleri içerisine kolaylıkla dahil edebilirsiniz.

Güllü Tığ Oyası Yapımı

Gül motifi ayrı olarak örülmekte ve tığ oyası yazma kenarı üzerine sonradan eklenmektedir. İlk olarak gül oyasının yapımı anlatılmıştır.

Gül Motifinin Yapımı

Gülün ortası için en küçük serum halkanın bir büyüğü ile işe koyuluyoruz. İpi tığa sabitleyip başına bir kez doladıktan sonra halkanın içine 1-2-2 alarak ilk tırabzanı yapıyoruz. Diğer tırabzanları da aynı şekilde örerek halkayı dolduruyoruz.

Gül Oyasının Yapımı
Gül Oyasının Yapımı

Ardından yandaki yapraklarının yapımına geçiyoruz. Bunun için 10 zincir çekiyoruz ve oyayı tersine döndürüyoruz. Bu 10 zincir daha önceki ördüğümüz tırabzanlardan hangisine denk geldiyse oraya batıp 2-2 alıyoruz. Tekrar 10 zincir çekip aynı şekilde nereye geldiyse oradaki tırabzana batıyoruz. Üç zincir çekip oyayı döndürdükten sonra başına bir kez dolayıp 10 zincirli oluşan yuvaya girip 1-2-2 şeklinde tırabzan örüyoruz. Bu şekilde zincirler üzerini tırabzanlarla öğreniyoruz. Diğer 10 zincirli yuvaya da aynı tırabzanlardan örerek dolduruyoruz. Gülün içi bu şekilde tamamlanmış oldu.

Gülün dış kenarlarının yapımı için koyu renkli ipimize geçiyoruz. Tığımızı gülün orta kısmı ve kenar yaprakları kısmındaki tırabzanlara batarak her tırabzanda 2 zincir örerek kenarımızı tamamlıyoruz. İpimizi kopararak gülümüzü hazır hale getiriyoruz.

Ara Motiflerin Yapımı

Gül oyaları arasının yapımına geçiyoruz. Yazmanın tığ batısı yapılır. Her tığ batısına tek tek girip 2-2 alıp 4 zincir çekerek aynı yuvaya kapatıyoruz. Böylelikle aramızı pimpiriklerle tamamlıyoruz.

Modelin Kurulumu ve Gül Oyasının Yazmaya Eklenmesi

Güllü Tığ Oyasının Yazmaya Eklenmesi
Güllü Tığ Oyasının Yazmaya Eklenmesi

Modelin kurulumuna geçiyoruz. Bunun için tığ batısının üzerine kutucuklar oluşturuyoruz. Bunu da her tığ batısına 2 zincir çekerek gerçekleştiriyoruz ve toplamda 3 kutucuk oluşturuyoruz. Son kutucuğun üzerine 10 zincir çekip oyayı ters çeviriyoruz. İlk pimpiriğe zincirleri kapatıp bir yuva oluşturuyoruz. Şimdi sap üzerindeki yaprakları yapıyoruz. Tekrar 10 zincir çekip 1 pimpirik atlayıp ikinciye kapatıyoruz. Oyayı döndürüp 3 zincir çekerek oluşturduğumuz ilk yuvanın içerisini tırabzanlar örerek dolduruyoruz. Yine 10 zincir çekip oyanın tersine dönüyoruz ve baştan 5 tırabzan sayıp batıp zincirleri kapatıyoruz. Üç zincir çekip oyanın ön yüzüne dönerek oluşturduğumuz bu yuva içerisini tırabzanlarla dolduruyoruz. Çiçeğin sapı için 5 zincir çekip çiçeğin kenar yaprakları ortasına bu zincirleri kapatıyoruz. Şimdi bu 5 zincirin üzerine aşağıya doğru 6 tane sık iğne yapıyoruz. Devamındaki yuvaya girerek sık iğne ile sabitliyoruz. Bu yuvaya da 3 tane sık iğne yapıyoruz ve devamındaki pimpiriğe geçiş yapıyoruz.

Bir sonraki gül oyasının kurulumuna kadar pimpirikler öremeye devam ediyoruz. Siz de bu şekilde güllü oya örnekleri yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı