Gül Motifli Tığ Oyası Yapılışı

Gül Motifli Tığ Oyası Yapılışı
Gül Motifli Tığ Oyası Yapılışı

Namaz örtüleriniz ve kalmış ipleriniz için değerlendirebileceğiniz çok güzel bir oya modeli inceleyeceğiz. Kenar oyalarında çokça rastlanan bu oya gül motifli tığ oyasıdır. Beyaz bir tığ batısı üzerine işlenmiş yeşil yapraklı gül motiflerinden oluşmuştur. Yeşil yaprakları haricinde her gül motifi ayrı renkte oya ipi ile örülmüştür. Gül motifinin yapımı aynı zamanda kolay güllü havlu kenarı yapımında da anlatılmıştır.

Yazmalarda kullanılan en küçük boy serum halkalar, Leylak markası oya ipleri ve 22 numara 0,5 mm tığ kullanılmıştır.

Tığ İşi Gül Motifli Kenar Oyası Yapımı

Oyanın yapımına gül motiflerinin yapımı ile başlanmıştır. Yeşil yaprakları ile birlikte güller örülerek sonradan yazma kenarına eklenmişlerdir.

Gül Motifi Yapımı
Gül Motifi Yapımı

Gül motifi en küçük serum halka içerisine üçlü tırabzanların doldurulması ile başlanmıştır. Sonra alt tarafına sağlı sollu zincirlerle köprüler oluşturulmuş ve içleri üçlü tırabzanlarla doldurulmuştur. Aynısından hemen altına bir tane daha yapılmıştır. Yeşil renkle yine aynısından bir de gül motifi yaprağı işlenmiştir.

Tüm gül motifleri başka başka renklerde örüldükten sonra eklemek için gerekli olan sıranın yapımına geçilmiştir. Bu aynı zamanda gül motifleri için verilecek arayı belirlemektedir. Beyaz iple aralara çimen yapıp gül motifleri bu çimenlerin yuvalarına eklenmiştir.

Anlatımlı Gül Motifli Tığ Oyası Videosu

Güllerin nasıl örüldüğünü ve yazma kenarına nasıl eklendiğini daha iyi anlayabilmeniz için aşağıdaki yapılış videosunu izlemenizi öneririm. Böylece yeni tığ oya örneğini daha kolay kavramış olursunuz.

Kaynak: https://youtu.be/ZtUyQkirak8

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı