Gül Demeti Lif Örneği Yapımı

Gül Demeti Lif Örneği
Gül Demeti Lif Örneği

Adeta bir gül bahçesini andıran yuvarlak bir lif modeli olan gül demeti lif örneğinin yapılışını inceleyeceğiz. Gülleri ve yaprakları yine tığla tek tek örülüp, dilimler şeklinde oluşturulan yuvarlak lif üzerine dikilerek oluşturulan bir lif öğreneceğiz.

Güllerin her biri farklı renklerde, yaprakları ise yeşil renkte lif ipleri ile örülmüştür. Yapılırken 6 numara tığ kullanılmıştır. Gül motifleri ikili tırabzanlarla, yaprakları ve yuvarlak lif gövdesi ise fıstıklarla yapılmıştır.

Gül Demeti Lif Modeli Nasıl Yapılır?

İlk olarak lifin ortası için 7 adet gül yapılmıştır. Güllerin yapımı tığ işi şerit gül yapımına benzemektedir. İkili tırabzan ve zincirlerle bir şerit şeklinde örüldükten sonra katlanarak gül formu elde edilmiştir. Yeşil yaprakları ise dörtlü üç fıstıkla başlanıp yukarıda tek fıstık kalana kadar eksiltme yaparak örülmüştür.

Gül Demeti Lif Modeli
Gül Demeti Lif Modeli

Yuvarlak lif ise 6 adet dilimin birleşiminden meydana gelmiştir. Yapımına ortasından başlanmış ve sonunda 9 fıstık olana kadar artırmalar yapılmıştır.

Kenar oyası için de fıstık üstü örümcekler şeklinde bir tasarım uygulanmıştır.

Önceden örülüp hazırlanan tığ işi gül motifleri ile yeşil yaprakları yuvarlak lifin ortasına dikilerek gül demeti lif örneği tamamlanmıştır.

Gül Demeti Lif Örneği Videolu Anlatımı

Kaynak: https://youtu.be/hTDvHTCa3-Y (ÖRGÜ GÜNLÜĞÜM)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı