Ana sayfa Sağlık Gözleri Ovuşturanlar Dikkat

Gözleri Ovuşturanlar Dikkat

45
0
PAYLAŞ
keratokonus nedir
keratokonus nedir

Sağlık sorunlarımızdan olan göz problemlerinden önemli bir tanesine değinmek istiyorum. Gözleri ovuşturanlara özel hazırlanmış olan bu sağlık yazımızda, sizi göz ovuşturmasının neden oluştuğuna ait bilgilerle konu hakkında bilgilendirmeye çalışacağız. Öncelikle keratokonus nedir diye hemen bakalım. Keratokonus, gözün ön kısmında bulunan saydam kornea tabakasının incelmesiyle ve sivrileşmesiyle oluşan karakterize bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, çevresel faktörlerle birlikte genetik faktörlerin de bu hastalıkta rol oynadığı bilinmektedir. Bununla beraber göz kaşıma hastalığının oluşması ve ilerlemesi de buna bağlanmıştır. Görme kalitesi korneaya bağlıdır. Bu tabakada oluşacak değişimler görme kalitesini etkilemektedir.

Gözleri ovuşturma hastalığı genellikle ergenlik çağlarında başlayabilen, gözlük numaralarının çok sık değişmesiyle devam eden görememe şikayetleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğu zaman bu hastalık iki göze de sıçrasa, bir gözde görme seviyesi biraz daha düşük olmaktadır. Keratokonus tedavisinde her zaman erken teşhisin önemi büyüktür. Belirtilen şikayetleri yaşayan hastalar, az gördüklerinin farkına varamayabilirler. Bu nedenle ergenlik dönemlerinde göz ovuşturan çocukların erken muayenesi çok önemli olmaktadır. Bu tür hastalıklarda uygulanan yöntemlerden biri, damla anestezisiyle göz uyuşturulur sonrasında ise kornea dışındaki epitelyum tabaka kaldırılır. Korneal çapraz bağlama tedavisinde ise bu tür bir hastalığın durdurulma başarısı %90’lara kadar erişebilmektedir.

göz kaşıma hastalığı

Görmeyi artıracak bazı yöntemlerde bulunmaktadır. İlk başlarda bu tür hastalar, iyi bir görme seviyesi için gözlük kullanabilir. Fakat gözlük yeterli olmaması halinde, özel kontak lensler kullanılabilir. Bozulan kornea dokusunun içine yerleştirilecek keratokonus da, yani cam türevi implantlar da bu tedavide etkili olacaktır. Bu tür bir uygulama, ömür boyu gözde sorunsuz şekilde kalabilmektedir. Aynı şekilde bu uygulamanın gereçleri istendiği zaman, gözden rahatlıkla çıkarılabilir. Keratokonus‘un amacı ise daha düzgün korneaya sahip olmaktır ve göze gelen ışınların doğru kırılmasını sağlamaktır. Yine buna bağlı bir tedavi olan Topografi Kılavuzlu Excimer Laser tadavisi, kornea kalınlığına uygun olarak yapılmaktadır. Bir dize araştırmalar sonucu bu tedavi yapılabilmektedir. Bu konuda en son olarak fakik göz içi lensten de söz etmek mümkün olacaktır. Görme seviyeleri, yüksek derecede miyop olan hastalarda tercih edilen yöntemdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here