Göz Sağlığınızı Desteklemenin 6 Doğal Yolu

göz sağlığı için 6 yol
göz sağlığı için 6 yol

Göz sağlığınızı desteklemek hayatınız süresince önemlidir, ancak yaşlandıkça daha da önem kazanmaktadır. İyi haber şu ki, göz sıhhatinizi tabii olarak desteklemenin birkaç kolay yolu var – bunların çoğu temel hayat tarzı farklıklarını içeriyor. İşte size önerdiğim en iyi olanlardan bazıları.

1. Harekete geç. Bir takım araştırmacılar, daha yüksek fiziksel etkinlik düzeylerinin, glokom için ehemmiyetli bir riziko etkeni olan düşük oküler perfüzyon basıncı (OPP) üzerinde uzun vadeli yararlı bir tesire sahip olduğunu bulmuşlardır. Daha yakından bakmak gerekirse, 15 yıl düzenli egzersiz yapan katılımcıların düşük OPP riskinin yüzde %25 civarında azaldığı gözlemlenmiştir.

2. İçinde yüksek antioksidan barındıran besinler tüketin. Serbest radikal hasarı, görme kaybı ve diğer göz hastalıklarının başlıca nedenlerinden biridir. Bu yüzden göz sağlığınızı doğal olarak desteklemenin en iyi yollarından biri antioksidanlardır. Daha fazla sebze ve meyve, özellikle de koyu yeşil yapraklı yeşillikleri yiyerek bu önemli besin maddelerinin alımını artırın. Bir çalışmada, haftada iki kez pişmiş ıspanak yiyen erkeklerin, ayda bir kereden az tüketenlere göre katarakt cerrahisi riskinin yarı yarıya azalttığı görülmüştür. Ayrıca, başka bir çalışmada, haftada beş kez ıspanak yiyen kadınların yüzde 45 oranında katarakt riskinin azaldığını bulmuşlardır. Göz sağlığını destekleyen ve görme kaybı riskini azaltan diğer yiyecekler arasında brokoli, havuç, domates, kavun ve narenciye bulunur.

3. Güneş gözlüklerini çıkar. Ultraviyole ışığa (UV) aşırı maruz kalmanın gözünüze zarar verebileceğine kuşku yoktur. Bununla birlikte, her zaman güneş gözlüğü takmak, sadece gözleri beslemekle kalmaz, aynı zamanda optimum sağlık için gerekli olan ışık dalgalarını bloke eder. O yüzden gözleriniz az da olsa biraz güneş görsün. Yalnızca herhangi bir serbest radikal hasarına karşı yeterli miktarda antioksidan aldığınızdan emin olun ve doğrudan güneşe bakmayın.

4. Günlük diyetinize bir bütün yumurta ekleyin. Lutein ve zeaksantin, makülada konsantre olan iki besin maddesidir (karotenoidler olarak adlandırılır). Bu karotenoidlerin iyi bir kaynağı yumurta sarısıdır. Aslında, bir çalışmada haftada altı yumurta yemenin maküla pigmentinin yoğunluğunu ve zeaksantin kan seviyelerini arttırdığını, ancak kolesterol üzerinde hiçbir etkisi olmadığını bulmuşlardır.

5. Sigarayı bırak. Sigara içmek katarakt riskini üç katına ve maküla dejenerasyonu riski de dört katına çıkar.

6. Ekstra destek için kaliteli bir günlük multivitamin ile birlikte, görme sağlığı için takviyeler alın.

Kaynak: https://www.healthydirections.com/6-ways-to-naturally-support-eye-health-hd

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı