Göz Dolduran Tığ Oyası Modeli Yapılışı

Göz Dolduran Tığ Oyası Modeli
Göz Dolduran Tığ Oyası Modeli

Bazı oya modelleri vardır ki ilk bakıldığında kendilerini hemen gösterirler. İşte bu oya modellerinden biri olan göz dolduran tığ oyası örneğinin nasıl yapıldığını inceleyeceğiz. Görünüm itibari ile sanki ağaç dalındaki çiçeklerden oluşmuş bir oya görünümü karşı karşıyayız. Sanırım bu şu ana kadar yapımını paylaştığımız tığ oyaları arasında en farklısı olacak gibi görünüyor.

Çok beğeneceğinizi düşündüğümüz bu tığ oyasının yapımı biraz zahmetlidir. Pembe ve yeşil renkteki Altınbaşak iplerle yapılmıştır. Üç dalda üç çiçekten oluşan bir yazma kenarı modelidir. Fazlası ile el oyalayıcı bir yapım zorluğu bulunmaktadır.

Tığ İşi Göz Dolduran Oya Modeli Nasıl Yapılır?

Videolu bir anlatımı da mevcut olduğundan çok da detaya girmeden nasıl yapıldığından kısaca bahsedeceğiz. İki motif arasında 8 adet pimpirikten oluşan çimen oyası çalışılmıştır. Ardından da ana motifin zeminin yapım aşamasına geçilmiştir.

Göz Dolduran Tığ Oyası Örneği
Göz Dolduran Tığ Oyası Örneği

Ana motifin dalları yapılmıştır. Zincirlerle yukarı çıkılmış üzerine 1 serum halka eklenip sık iğnelerle ilk dal oluşturulmuştur. Yine aynı zincir üzerine tırabzan, zincir ve sık iğnelerle bu sefer daha kısa 2 dal daha yapılmıştır. Sonrasında tığ batısına inilerek diğer iki motif arası için çimen yapımına devam edilmiştir.

Sonraki aşamada dal üzerinde yer alacak çiçeklerin yapımına geçilmiştir. Pembe iple ilk önce serum halka üzerinde yer alacak büyük çiçeğin yaprakları tırabzanlarla yapılmıştır. Yapılırken de bir yaprağından çimene eklenmesi gerçekleştirilmiştir. Kısa olan diğer iki dalın tepesindeki yuvalar içerisine de küçük yapraklar çalışılarak göz dolduran tığ oyası anlatımı bitirilmiştir.

Göz Dolduran Dal Üstünde Çiçekler Oya Modeli Videosu

Kaynak: https://youtu.be/7Nj0IpzD77A (oya.sandigim)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı