Göz Dolduran Çeyizlik Havlu Kenarı Yapımı

Göz Dolduran Çeyizlik Havlu Kenarı Örneği
Göz Dolduran Çeyizlik Havlu Kenarı Örneği

Yapımında dondurma çubuğundan da yararlanılan ve göz dolduran yeni model çeyizlik havlu kenarı modeli yapılışına bakacağız. Bu sefer motifleri ayrı yapılıp birbirine eklendikten sonra ilerleyen bir model paylaşmayacağız. Bir bütün halinde ilerleyen ilmek toplamalı bir havlu kenarı paylaşacağız.

Model iki renk ile çalışılmış. Yeni çeyizlik havlu kenarı modeli dağlar arasına ilmek toplanarak oluşturulmuş yelpaze şeklindeki motiflerden oluşmuş. Yapımında da 22 numara tığ kullanılmış.

Göz Dolduran Çeyizlik Havlu Kenarı Modeli
Göz Dolduran Çeyizlik Havlu Kenarı Modeli

Öncelikle dağ kısmının yapımı ile başlanmış. Dağlar alttaki havlu kenarına ekleme yeri ile beraber beyaz oya ipi ile çalışılmış. Zincir ve tırabzanlarla kutucuklu bir motif ile yapılmış.

Sonraki aşamada çeyizlik havlu kenarının en göz dolduran yelpaze motifleri işlenmiş. Yelpazeler iki dağ arasına eklenmiş. Eklenirken de aynı zamanda dağların üzerine sık iğnelerle kontur geçilmiş. Yelpaze motifleri için ilk önce sık iğne ve zincirlerle 3 adet gözenekli kısım yapılmış. Sonra üzerine zincirlerle bir yuva oluşturulup dondurma çubuğu ile uzun ilmekler toplanmış. Uzun ilmekler 2 zincir çekilerek toplanmış ve dönüşte bu sefer üzerine üçer zincirle bir sıra daha geçilmiş. Son olarak bu sıranın üzerine de pimpirik yapılarak yelpaze motifi de bitirilmiş.

Kaynak: https://youtu.be/PETGKYrFEkU (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı