Gösterişli Çeyizlik Tığ İşi Patik Modeli

Çeyizlik Tığ İşi Patik Modeli Yapımı
Çeyizlik Tığ İşi Patik Modeli Yapımı

Gülümseten Fikirler youtube kanalından gösterişli çeyizlik bir tığ işi patik video anlatımı ile birlikteyiz. Örnekte de görüldüğü mor ve siyah renklerin kullanıldığı bu patik örneğini gerçekten çok beğeneceksiniz. Normalde tığ ile örülmüş gibi görünmese de modelin tığ ile yapıldığını söylemek isterim.

Malzemeler:

Tığ ile yapılan patik modeli yapımında daha önceden de bahsettiğim gibi mor ve siyah iplik ve 3 numara tığ kullanılmıştır. Sizler farklı renkli iplikler ile daha güzel patik modelleri elde edebilirsiniz. Önemli olan tığ numarasına uygun iplik kullanmanız.

Yapılışı:

Patiğimizi 3 ve 3’ün katları üzerine kuruyoruz. Öreceğimiz patik bittiğinde 37-38 ve 39 numaralı ayağı uygun büyüklükte olacaktır. Süslü gelin patikleri sınıfına sokabileceğimiz bu patiğin yapımına ilke önce burun kısmı ile başlıyoruz.

Patik Burun Yapımı
Patik Burun Yapımı

İlk önce halkamızı zincir çekerek oluşturuyoruz. Devamında bu halka içerisine belirtilen sayılarda ikili tırabzanlar örerek sıralarımızı oluşturuyoruz. Her sırada batma ve battığımız yere öreceğimiz ikili tırabzan sayılarında farklılıklar bulunmaktadır. Bunlara dikkat ederek 5 sıra ördüğümüzde burun kısmını tamamlamış olacağız.

Patiğin Desenli Kısmının Yapımı
Patiğin Desenli Kısmının Yapımı

Artık siyah ipi geçip desenli kısımların örülmesine geçebiliriz. Bu kısımda artık iki renk ip ile koparmadan birbirlerine geçiş yapmak sureti ile çalışacağız. Siyah ipliğimizi burun kısmına ekleyerek örmeye devam ediyoruz. Belirtilen sayıda zincir çekip daha önceki sıradaki ikili tırabzanların iç kısımlarına batarak örüyoruz. Sıra tamamlanınca mor ipe geçiş yapıp siyah iple ördüğümüz her zincir boşluğuna batarak 3’er adet ikili tırabzanlar örüyoruz. Bir siyah bir mor iple bu renklerde daha önce yaptığımız işlemleri tekrarlayarak ilerliyoruz. Saydığımız toplamda 9 sıra mordan yapmış olacağız.

Patik Ağzının Yapımı
Patik Ağzının Yapımı

İki ipimizi de koparıp patiğin ağız kısmının yapımına geliyoruz. Ortada 8 tane ikili tırabzan kalacak şekilde mor ipimizi örneğe ekleyerek devam ediyoruz. Bir önceki sıradaki ikili tırabzanların içine batarak yine ikili tırabzanlar örüyoruz. Sıra sonuna geldiğimiz de dönüp yine her tırabzanın başına batarak ikili tırabzanlar örmeye devam ediyoruz. Bu şekilde 9 sıra örmüş olacağız.

Topuk kısmının yapılışı bu videoda anlatılmamış. Onun için aşağıdaki videoyu izlemelisiniz.

Patik Ağız Oyasının Yapımı
Patik Ağız Oyasının Yapımı

Ağız kısmının kenar oyasının yapımına geçiyoruz. Bunun için siyah ipimiz ile daha önceki sıranın zincirleri içerisine birer zincir atlayarak batıp 3 adet ikili tırabzan örüyoruz.

Bütün bu işlem adımlarını aşağıdaki yapılış videosunu da seyrederek yaptığınızda çok güzel çeyizlik bir tığ patik elde etmiş olacaksınız. Dilerseniz boncuklu tığ işi patik videosu konuma da bakıp farklı bayan patik modelleri ve yapılışları da öğrenebilirsiniz.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı