Gökkuşağı Lif Modeli Yapımı

Gökkuşağı Lif Modeli Yapımı
Gökkuşağı Lif Modeli Yapımı

Oldukça renkli lif örneklerinden birinin daha yapımı ile birlikteyiz. Yapımı kolay gökkuşağı lif modeli ile renkli bir life sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda basit bir yapımı olduğu için de lif örmeye yeni başlayanlar için ders niteliğinde bir anlatımdan yararlanmış olacaksınız.

Lifin önü de arkası da bir modeldir. Dilimler şeklinde örülmüştür. Her dilimde farklı ama uyumlu renkler kullanılmıştır. İlk önce 6 dilim, sonra dilimler arasındaki beyaz kısım, en sonda ortadaki göbek yapılarak gökkuşağı lif örneği oluşturulmuştur.

İp olarak artık kalan ipler değerlendirilip 7 numara tığ ile bu güzel ve renkli lif ortaya çıkartılmıştır.

Gökkuşağı Lif Modeli Nasıl Örülür?

Herhangi bir renk ip ile 3 zincir çekip son zincirden bir öncekine bir tane üçlü fıstık ile ilk dilimin yapımına başlanmıştır. İlk fıstığın tepesine bir fıstık, ardından ilk fıstığın dibine batıp bir üçlü fıstık daha yapıp ikisi bir kapatılmıştır. Böylelikle gökkuşağı lif modelini temelini oluşturacak fıstıklardan üçgen şeklinde bir motif elde edilmiştir.

Gökkuşağı Lif Modeli
Gökkuşağı Lif Modeli

Üçlü fıstıkların üçgen şeklinde yukarı doğru artırma yapılarak sıralanması ile tam 6 adet farklı renklerde üçgen dilimler örülmüştür.

Altı dilim ayrı ayrı örülüp tamamlandıktan sonra beyaz iple birbirlerine eklenme aşamasına geçilmiştir. İlk dilimin tüm kenarları tepelerinde pıtırcık olacak şekilde üçlü fıstıklarla çevrelenmiştir. İkinci dilimin kenarına 2 adet üçlü fıstık işlendikten sonra birinciye eklenmesi gerçekleştirilmiştir. Diğer dilimler de birbirlerine aynı yöntemle eklenmişlerdir.

Gökkuşağı lifin göbeği içinse 7 zincirle bir halka oluşturulmuş ve sırası ile üçlü fıstıklar yapılıp dilimlerin ikinci pıtırcıklarına eklenmiştir. Orta göbek çiçeği için bu şekilde 6 tane üçlü fıstık yapılmıştır.

Anlatımlı Gökkuşağı Lif Örneği Videosu

Ayrıntıları ile birlikte işlem aşamalarının nasıl geliştiğini izleyerek öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki yapılış videosunu izlemenizi öneririm. Bir sonraki güzel lif modelleri paylaşımlarımda görüşmek dileğiyle!

Kaynak: https://youtu.be/-z-TmHR4mS8

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı