Geri Dönüşüm Kot Çantaya Aplike Süslemesi

Aplike Süslemeli Kot Çanta
Aplike Süslemeli Kot Çanta

Sizin için çok güzel bir aplike çalışması buldum. Bu çalışmada kot çantaya aplike ile süsleme yapılması amaçlanmıştır. Üzerinde aplike çalışması yapılan bu çanta da eski kotlardan yapılmış bir geri dönüşüm projesidir. Kullandığınız bu tür kumaş türü çantalar varsa aynı aplike tekniğini uygulayarak sizler de bu tür kendin yap uygulamalarını evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz.

Aplike bilindiği üzere işlenmeye hazır kumaşa başka kumaş parçalarının farklı iğne teknikleri ile birleştirilme işlemidir. Bu aplike işinde de aynı teknik kullanılmış ve ortaya çok güzel bir tasarım çıkarılmıştır. Bu sayede oldukça sade bir geri dönüşüm kot çanta bambaşka bir kimliğe büründürülmüştür.

Bir geri dönüşüm projesi olarak eskimiş kotlardan yapılan çantanın dış yüzeyine aplike ile dekoratif bir görünüm oluşturulmuş. Bunun için bilgisayardan desen çıktıları alınmış ve bu çıktılar birer kalıp olarak kullanılarak tiftik türü kumaştan parçalar çıkarılmıştır. Bu parçalar aplike teknikleri ile kot çantanın her iki dış yüzeyine eklenmiştir.

Aplike uygulaması için düşünülen desenlere ait resimler aşağıda görüldüğü gibidir. Desenler photoshop programı kullanılarak düzenlenip bilgisayardan kağıt olarak çıktı alınmıştır.

Bu desenli kağıtlar birer patron olarak kullanılmış ve aplike için kumaş parçaları çıkarılmıştır. Aşağıda resimdeki gibi şeffaf tela kullanılarak kot çanta üzerine yerleştirilmişlerdir.

Desenin Kota Yerleştirilmesi
Desenin Kota Yerleştirilmesi

Ütü kullanarak kumaş parçaların kot üzerine yapıştırılması sağlanmıştır. Yani tela ile aplike uygulaması yapılmıştır.

Telalı Desenlerin Ütüyle Yapıştırılması
Telalı Desenlerin Ütüyle Yapıştırılması

İşi daha da sağlama almak için yapıştırılan kumaş desenlerinin çevreleri dikiş makinesi ile dikilmiştir.

Kenarların Dikilerek Sağlamlaştırılması
Kenarların Dikilerek Sağlamlaştırılması

Desendeki kız çocuğunun yüzünü yapmak için kumaş boyaları ve fırça kullanılmıştır.

Kız Çocuğunun Yüzünün Boyanması
Kız Çocuğunun Yüzünün Boyanması
Boyama İşlemi Devam Ediyor
Boyama İşlemi Devam Ediyor

Boya kuruduktan sonra aplike süslemeli kot çantası artık kullanılabilir duruma gelmiştir.

Kot Çantaya Aplike Süslemesi
Kot Çantaya Aplike Süslemesi
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı