Gençlik İksiri Gilaburu Meyvesi

gilaburu meyvesi faydaları

Sağlık uzmanlarına göre gilaburu meyvesi, birçok hastalığı önlemede büyük etki gösterebiliyor. Faydası çok olan bu meyvenin kadın rahatsızlıklarına iyi geldiği de bilinmektedir. Tıp literatürüne girmiş olan gilaburu, böbrek taşının doğal yoldan eritilmesinde büyük etki göstermektedir. Bayan hastalıklarında iyi bir ağrı kesici olarak bilinmekte olan gilaburu, aynı zamanda tansiyon ve kalp hastalıklarını önlemede iyi etkiler sunmaktadır. Gilaburu, tarımda bir yılda iyi rakamlara da ulaşmaya başladı. Uzmanlar ise gilaburu meyvesinin artık tüm dünyaya yayılmasının vaktinin geldiğini savunmaktadır. Ülkemizde şu an rekoltede artışı beklenen gilaburu, geçen yıllara göre artık daha fazla çıkabilmektedir. Bununla ilgili bir çalışma yürüten uzmanlar, geçen yıla oranla iyi bir rekolte miktarı elde etmeyi ummaktadır.

Gilaburu meyvesini tarif etmeye devam edersek, çalı şeklinde bodur bir ağaçtan oluşmaktadır. Genel olarak ülkemizde ise İç Anadolu kesimlerinde yetişmektedir. Renk olarak kırmızı bir salkımda bulunan küçük yuvarlak yapıda bir meyvedir. Genel anlamda bu meyve, sonbahar aylarında toplanmaktadır. İlk toplandığında acımsı bir tadı bulunan gilaburu, aslında ne kadar faydalı bir meyve olduğunu bize her anlamda kanıtlamaktadır. Gilaburu’dan dileyenler, su içinde salamura da yapabilmektedir. Gilaburu toplandıktan bir ay kadar sonra acılığını kaybetmektedir. Tazelik bakımından gilaburu, tazeliğini de bir yıl süresince koruyabilen özel bir meyvedir. İçinde yüksek oranda C vitamini barındıran gilaburu, aynı zamanda anti oksidan maddeler de içermektedir. İlk başta acımsı bir tada sahip olsa da, salamura suyu içinde bu acılığı kaybetmektedir.

Acılık hissini kaybettikten sonra içilir bir hal alabilen gilaburu, aslında mükemmel bir sağlık deposudur. Salamura suyundan günlük içilecek miktar rahatlıkla elde edilebilir. Su ilavesiyle bu salamura hali seyreltilebilir. İsteyenler tercihlerine göre, dilerse şeker ilave ederek de tüketebilir. Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta ise, sıkılmış meyvenin aynı gün tüketilmesi ve bekletilmemesi gerektiğidir. Bu meyvenin ticaretini yapan bir tüccar, yılda yaklaşık 25 ila 30 tona kadar satış yapılabildiğini belirtmektedir. Bazen salamura haline getirilmiş ürünler ise kargo aracılığıyla, Türkiye’de belli başlı illere de gönderilmektedir. Genlik iksiri olan gilaburu meyvesi, mevsiminde toplanıp yendiğinde, hanımlar için kesinlikle iyi bir sağlık dostu olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kanserli Hücreleri Yok Edici Besinler başlıklı makalemizde haşhaş yağı, kanserli hücre ve kanserli hücrenin yok edilmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir