Ana Sayfa Örgü Videoları Gemi Dümeni Lif Modeli Yapımı

Gemi Dümeni Lif Modeli Yapımı

Gemi Dümeni Lif Modeli
Gemi Dümeni Lif Modeli

Bu yazımızda herkesin kolaylıkla yapabileceği gemi dümeni lif modeli ve yapılışına dair bilgiler bulacaksınız. En dış kenarındaki çıkıntıları sebebi ile bu şekilde isimlendirilmiş. İsterseniz çarka da benzemektedir. Çark lif modeli olarak da adlandırabilirsiniz.

Dilimli bir şekilde örülen bu yeni lif modeli için 3 ayrı renkte lif ipi kullanılmıştır. Bu dilimler ve kenar süslemesi bitirildikten sonra da ortasına da bir puf çiçek eklenmiştir. Sizlere bu tarz dilimli lif modelleri çok paylaşmıştık. Dilimli olduğu için de genellikle altıgen şekil elde ediliyor. Bunlardan biri de hatırlayacağınız üzere çift katlı çeyizlik lif modeli idi. Onda da ikinci kat dilimli ve altıgen formunda örülmüştü.

Gemi Dümeni Lif Örneği
Gemi Dümeni Lif Örneği

Tığ İşi Gemi Dümeni Lif Modeli Nasıl Örülür?

Çoğu lif modelinde olduğu gibi bu modelin yapımına da ortasından başlanıyor. Ortasından yuvarlak bir lif gibi başlanıp sonraki sıralarda üçlü fıstıklı grupların bir arada kapatılması ile genişletilmiştir. Artırma sıra sonlarında ve iki fıstık toplanıp birlikte kapatılarak yapılmıştır. Gemi dümeni lif modeli yıldız tekniği ile üzerinde 7 tane fıstık olana kadar örme işlemine devam edilmiştir.

Sonraki iki sıra farklı renkte bir ip ilave edilerek iki renkli olarak çalışılmıştır. Son sırada ise çıkıntılar yine fıstık grupları ile oluşturulmuş ve üzerine de başka renkle bir kenar oyası geçilmiştir.

Anlatımı da aşağıdaki videosunda detaylı bir şekilde yapılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/QtMTE5ju62w (Pamuk Lifler)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here