Gelincik Çiçeği Tığ Oyası Yapımı

Gelincik Çiçeği Tığ Oyası
Gelincik Çiçeği Tığ Oyası

İster yazma kenarını için isterseniz de tespih imamesi olarak kullanabileceğiniz şahane bir gelincik çiçeği oyası anlatımını sunmak istedim. Aynı zamanda bir tığ oya modeli olan gelincik modelini tığ işi kolye çalışmalarınızda da kullanabilirsiniz. Ancak bu videoda gelincik oyasının yazma kenarına nasıl yapıldığı anlatılmıştır.

Gelincik oyasını sıkı tutup küçük yapabileceğiniz gibi biraz gevşek tutup biraz büyük de yapabilirsiniz. Bu oya modeli de yazma kenarı dışında örülüp sonradan yazmaya eklenen oyalardandır. Gelincik oyasında sarı, siyah ve kırmızı oya ipliklerinin kullanıldığını görmekteyiz.

Gelincik Çiçeği Tığ Oyası Modeli
Gelincik Çiçeği Tığ Oyası Modeli

Tığ işi gelincik oyasına ortasındaki sarı tomurcuğun yapımı ile başlanmıştır. İlk önce 6 zincirli bir halka yapılmış olup bu halka içerisine 2 zincirle birlikte 6 tırabzan yapılmıştır. İp kopartılıp siyah renkli ipe geçilerek 6 tırabzanlı yuvaların her birine fıstık oyası yapılmıştır. Yani anlaşılacağı üzere fıstık oyası yapılarak gelincik oyasının siyah yaprakları elde edilmiştir. Hatırlatmak gerekirse fıstık oyası belli bir sayıda zincir çekip o zincirin etrafından alınan ilmeklerin bir arada örülmesi ile yapılmaktadır.

Siyah yaprakların da yapımı bittikten sonra kırmızı renkli ipe geçilerek gelincik oya modelinin en dıştaki yaprakları yapılmıştır. Bu yaprakların başlangıcı da yine sarı yuvalardan birine batarak 8 zincir çekilerek oyanın arka yüzünde gerçekleştirilmiştir. Her bir kırmızı yaprak için 8 zincir içerisine iki defada dolanıp 5 defada çekilen 15 adet tırabzan yapılmıştır. Yaprakların birbiri içine geçmiş görüntüsünü sağlamak içinse her bir yaprağın 8 zinciri bir geri sarı yuvaya batılmak suretiyle gerçekleşmiştir.

Bütün gelincik oyaları tamamlandıktan sonra yazma kenarının tığ batısı üzerindeki yeşil yapraklar yapılıp arala eklenmiştir.

Gelincik Çiçeği Tığ Oyası Yapımı Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı