Gece Sık Uyanmanın Nedenleri

gece-sik-uyanmanin-nedenleri

Çoğu insanın merak ettiği gece sık uyanmanın nedenlerini sizlere bu yazımızda paylaşmak istedik. Bu sorun sebebiyle çoğu kişi yeterli uykuyu alamıyor bazen sinirli oluyor bazen ise bu durum dikkat dağınıklığı ya da başka türde sorunlara da neden olabiliyor. Uyku her zaman doğal bir dinlenme biçimidir. Aynı zamanda bu konuda az uykunun zararları kadar fazla uykunun da zararlı olabiliyor mesela depresyona neden olabildiğini söyleyebiliriz.

Uyku her zaman bütün canlıların baş dinlenme kaynağı olduğunu bütün uzmanlar aynı görüşte birleşerek söylemektedir. Canlılar her zaman günlük işlevlerini tam anlamıyla yerine getirebilmek için uykuya ihtiyaç duyarlar. Fakat insanlar da bazen gece sık uyanma durumları oluşur.

Gece sık uyanmanın başında yatağın konforsuz oluşu gelebilmektedir. Aynı zamanda kişi eğer farklı bir yerde uyuyorsa o da yine gece sık uyanma nedenleri arasında olabilmektedir. Yatağın konforsuz olması konusunda yatağın aşırı sert olması ya da aşırı yumuşak olması kişinin genelde kas ve ya iskelet sistemini bozarak sık şekilde uyanmasına neden olabilmektedir.

Gece sık uyanma konusunda yine bir başka neden ise fazla yemek yedikten sonra uykuya dalınmasıdır. Yani ağır ve fazla yemek sonrası geç saatte yedikten sonra kişi uyursa bu da sık uyanmasına neden olabilir. Çok sıcak havalarda da aynı şekilde kışın çok sıcak olan bir ortamda da uyunması sık uyanmanıza neden olabilir. Buna neden olan ise gece saat üçten sonra vücut kendi sıcaklığını düşürüp enerji harcamasını azaltmaya çalıştığı durumlarda karşılaşılır.

Uyku apnesi durumları da yine gece sık uyanmanıza neden olacaktır. Uyku apnesi bilindiği üzere ağız solunumun 10 ya da 40 saniye kadar durması sonrası oluştur.  Fizyolojik uyanma sorunları, kan şekerinin düşmesi, gebelik, bedensel hastalıklar, stres, ruhsal hastalıklar da yine kişinin gece sık uyanmasını sağlayan farklı faktörler arasında yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan ÖDEM ATICI ÇAY TARİFİ başlıklı makalemizde kilo vermek, Ödem atıcı çay ve ödem atıcı çaylar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir