Geç Evlilik Doğurganlığı Azaltıyor Mu ?

Doğurganlık azalması
Doğurganlık azalması

Merhaba arkadaşlar. Birçok kişinin merak ettiği “geç evlilik doğurganlığı azaltıyor mu, doğurganlığı etkileyen faktörler nelerdir “ gibi sorulara, m-visible.com olarak açıklık getirmek istedik.

Türkiye’nin en büyük ve en ünlü hastanelerinde görev yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının görüşlerini, sizler için derledik.

Doğurganlığı etkileyen faktörler

Doğurganlık denildiğinde, akla ilk olarak kadınlar geliyor. Ancak erkeklerinde doğurganlık üzerinde etkisi bulunmaktadır. Bu yüzden, kadın ve erkeğin doğurganlık üzerine etkilerini birlikte değerlendirmek gerekmektedir.

İşte doğurganlığı etkileyen etmenler;

 • Folik asit: Kadınların, hamile kalabilmek için ihtiyacı olan folik asitleri yeterince alması.
 • Kullanılan ilaçlar: Antidepresan ve sakinleştirici ilaçlar başta olmak üzere kullanılan bazı ilaçlar, vücutta üretilen prolaktin hormonunun seviyesinin artmasına neden olabilir. Bu hormon, gebe kalmayı engellediğinden, bu ilaçların doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.
 • Tiroit hormonu: Bu hormonda meydana gelen bozulmalar kısırlığa neden olabileceği için, doğurganlığı da etkilemektedir.
 • Ağız ve diş sağlığının bozulması
 • Maruz kalınan kimyasal maddeler: Kozmetik ürünleri ve temizlik maddeleri gibi ürünlere maruz kalmak, özellikle erkeklerde sperm sayısını düşürmektedir.
 • Sigara kullanmak
 • Yaş faktörü: Özellikle kadınlarda 40 yaşından sonra görülen menopoz dönemi de, doğurganlığı etkilemektedir.
 • Vücuttaki D vitamini seviyesi: Gebe kalmak için gerekli olan D vitamini yeterince alınmadığında, doğurganlık minimum seviyeye iner. Özellikle güneş ışınlarında bol miktarda D vitamini bulunduğundan, günde en az 25 dakika vücudunuzun güneş görmesini sağlayın.
 • Sperm sayısı
 • Stres
 • Adet döneminin ve adet kanamalarının düzenli olması
 • Kadınlardaki yumurta sayısı
Doğurganlık azalması
Doğurganlık azalması

Kadınlar ve erkekler doğurgan olup olmadıklarını öğrenebilirler mi ?

Erkeklerde sperm sayısı yüzde 60 ve üzerindeyse, kadın yumurtalığını dölleyebilir. Eğer kadında herhangi bir problem yoksa, bebek olması muhtemeldir. Yani erkeklerde yapılacak sperm testi, doğurganlığın olup olmadığını ortaya çıkarır.

Kadınlarda ise biraz daha detaylı bir araştırma gerekmektedir. Yapılacak ilk araştırma, tüplerin açık olup olmadığının kontrol edilmesidir. Diğer bir kontrol şekli, yumurtlamanın ve hormon seviyesinin test edilmesidir. Bunun için kan testi yapılır ve doğurganlık ölçülür.

Erkekler kaç yaşına kadar sperm üretir ?

Her ne kadar yaş ilerledikçe sperm kalitesi azalsa da, erkekler için bebek sahibi olabilmek için yaş sınırı yoktur. Eğer sertleşme oluyor ve cinsel ilişki kurabiliyorsa, bebek sahibi olması için bir engel bulunmamaktadır. Son yıllarda viagra türü ilaçlar da, erkeklere bu konuda yardımcı olabilmektedir.

Kadınlar kaç yaşına kadar hamile kalabilir ?

Kadınlardaki yumurta sayısı, doğduğu andan itibaren azalmaya başlar. Kadınların en doğurgan yaş aralığı, 20 ve 30 arasıdır. 35 yaşına kadar çok fazla değişiklik olmaz. 35 ve 40 yaş arasında – eğer erkekte bir problem yoksa -, gebe kalma olasılığı yaklaşık yüzde 20’dir. 40 – 50 yaş arasında bu oran yüzde 10’a düşer. 50 yaş ve üzerinde – menopoz dönemine girilmişse – hamile kalma oranı yaklaşık yüzde 1’dir.

Tüp bebek nedir ? Ne zaman tüp bebek yapılır ?

Erkeğin spermi ile kadının yumurta hücresinin laboratuar ortamında birleştirilmesiyle elde edilen embriyonun, rahim içerisine yerleştirilme işlemine, tüp bebek tedavisi denilmektedir. Tüp bebek yöntemi ile hamile kalanların yaklaşık %15-20’si düşük yapmaktadır. Bu sebeple tüp bebek düşünenler, bu duruma hazırlıklı olmalıdır.

Çiftler tüp bebek yapmadan önce, 1 yıl normal yollarla bebek yapmayı denemelidir. Eğer tüm denemelere rağmen sonuç alınamıyorsa, tüp bebek yöntemine başlanmalıdır.

Tüp bebekte yaşa göre başarı oranları;

 • 35 yaş altında – Gebelik oranı %47
 • 35-37 yaş arasında – Gebelik oranı %39
 • 38-40 yaş arasında – Gebelik oranı %30
 • 41-42 yaş arasında – Gebelik oranı %20
 • 42 yaşından sonra gebelik şansı çok azalmaktadır.

Tüm bu yazdıklarımızın ışığında, geç evlenen çiftlerin doğurganlığının azaldığını söylemek mümkün. Özellikle kadınlarda yaş ve hamilelik arasında doğru orantı bulunduğundan, bebek düşünen çiftlerin bu isteklerini en geç 40 yaşına kadar gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Kaynaklar : http://www.academia.edu/14465035/LATE_MARRIAGES_AND_INFERTILITY_AN_ANTHROPOLOGICAL_ANALYSIS_ON_HEALTH
http://iml.jou.ufl.edu/projects/Spring03/Soll/cons.htm

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı