Galileoskop Nasıl Yapılır

Galileoskop yapım aşamaları
Galileoskop yapım aşamaları

Önemli Uyarı:

Bu Galileoskop’la asla GÜNEŞE bakmayınız.

Galileoskopla güneşe bakılması oldukça tehlikelidir. Hissedilmeyen bir şekilde gözlerin yanması söz konusu olabilir. Aynı zamanda kör olunmasına kadar gidebilecek zararlar vermesinden ötürü, güneşe asla bu araçla bakmamalısınız.

Galileoskop ismini İtalyan Galilei’den almakta olan 1600 yıllarına kadar uzanmaktadır. Gözlenen nesneyi 30 katı kadar daha büyütebilecek bir mercek için geliştirilen Galileoskop, Galileo uyduları olarak bilinmekte olan Jüpiter’in de dört uydusunu keşfetmek o zamandan bu zaman teleskop çağına da ışık tutmuştur.

Malzemeler:

  • 1 tane 5 x 30 cm boyutunda su borusu
  • 1 tane +2 diyoptri mercek (ince kenarlı ve odak uzaklığı 1/20 m = 500 mm mercek)
  • 1 tane 4 x 50 cm boyutunda su borusu
  • 1 tane -20 diyoptri mercek (kalın kenarlı ve odak uzaklığı 1/20 m = 50 mm mercek)
  • Elektrik bandı
  • Yapışkanlı kâğıtlar

Yapılışı:

Öncelikle kalın kenarlı merceği 50 santim olan borunun iç kısmına elektrik bandıyla bantlayınız. Devamında ise ince kenarlı olan merceği 30 santim olan borunun uç kısmına bantlayınız. Daha iyi ve hoş görünmeleri için boruları yapışkanlı kağıtlarla süsleyebilirsiniz.

Mercekli olan taraflar uçlarda kalacak şekilde boruları iç içe geçiriniz. Gözlenecek nesneyi 10 kat daha büyütebilecek olan Galileoskop’unuzu artık sizde kullanabilirsiniz. Kalın kenarlı olan mercekten bakarak uzun boruyu kendinize doğru çektiğiniz zaman görüntünün büyüdüğünü görebileceksiniz.

galileoskop-nasil-yapilir (1)
galileoskop-nasil-yapilir (3)
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı