Ana sayfa Kendin Yap Projeleri Folyolu Kartondan Çiçek Dekoru

Folyolu Kartondan Çiçek Dekoru

37
0
PAYLAŞ
kartondan gül süslemesi
kartondan gül süslemesi

Selamlar hanımlar; farklı bir kendin yap projesiyle daha karşınızdayım. Bugünkü çalışmada ise içi parlak folyo kartonlarla çiçek süslemesi yapacağız. Bunu yabancı bir kaynaktan elde ettim. Yapımında yabancı kaynakta bizdeki büyük meyve sularının iç kısmı gibi parlak bir folyolu karton kullanılmaktadır. Bu karton folyo, papatya simgesinde bir kartonun üzerine konulmasıyla, işaretlenip kesilmesi sonucu parçalarla yapılmaktadır. Biraz karışık gibi görünse de aslında resimlerdeki aşamalarda nasıl kolay şekilde tamamlanabildiğini fark edeceksiniz. Bunu bizdeki meyve suları ya da benzeri iç kısmında kalın kartona kaplı folyolu maddelerle de deneyebilirsiniz. Yine büyük kağıt süt kaplarının iç kısmında da bu tarzda bir folyolu karton yer alıyor. Yani bu türdeki tüm folyolu kalın kartonlarla bu harika gü

l süslemelerini elde edebilirsiniz. Dilerseniz hemen folyo kartondan gül süsü yapımına geçelim.

Karton Folyodan Çiçek Dekoru Yapılışı

Bu yalnızca gül süsü olarak kalmayabilir. Parlak fikirler adı altında bu gül süslerini altın rengine ya da farklı renklere sprey boyalarla boyayarak evinizde bir köşeye koyabileceğiniz, gül parçalarından ev dekoru da elde etmek mümkün olacaktır. Onu yapmak için oluşturacağımız gül parçalarından birkaç adet yaparak adeta bir saksı içinde görünecek şekilde dekoru oluşturabilirsiniz. Şimdi biz hemen resimlerde yer alan yapılış kısmına geçelim ve anlatalım. Son derece basit olan bu güzel süsü elde etmede ilk işlem olarak resim 1’deki gibi parlak bir karton elde edeceğiz. Devamında papatyaya benzer bir şekil oluşturduğumuz kartonumuzu, parlak folyolu kartona koyarak kalemle keseceğimiz alanı işaretleyeceğiz.

Folyolu Kartondan Çiçek Dekoru Yapım Aşamaları

Parlak papatya gibi şekli daha sonra üç tane yaparak hepsini kesip parçaları elimize alacağız. Resim üçte belirttiğim o üç parçanın karton üzerinde çizili halini görüyor olacaksınız. Bunları makasla dikkatlice keserek, dışarı çıkartacağız. Daha sonra resim dörtteki gibi cetvel yardımıyla dikey birkaç hareket yapacağız ve kesilecek köşelerin daha kolay kesilmesini sağlayacağız. Sonrasında ise resim altıdaki gibi elde ettiğimiz o papatya simgeli kartonların bir kısmını keserek büzüştürme işlemi uygulayacağız. En büyük parça en altta yer alacağı için ondan herhangi bir kesim yapmadan, sadece resim 8’deki gibi kalın bir cisimle kenarlarının gül yapraklarındaki gibi bükülmüş halde durmasını sağlayacağız. Tüm işlemleri bitirince ufaktan büyüğe doğru bir gülün içindeki o kıvrımlar oluşmuş olacaktır. Resim 10’da belirttiğim durumu net şekilde görebilirsiniz. Resim 12’deki gibi bu elde ettiğimiz gül parçalarını en alttan başlayacak şekilde iç içe koymaya başlıyoruz. Hepsi bitince ana resimdeki gibi güzel bir gül dekoru bizi bekliyor olacaktır. Daha sonra ister boyayabilir birkaç parça halinde bir köşeye güzelce koyabilirsiniz, isterseniz de tekli olarak hoş bir dekor elde edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here