Fiyonklu Tığ İşi Mutfak Havlusu Kenarı

Fiyonklu Tığ İşi Mutfak Havlusu Kenarı
Fiyonklu Tığ İşi Mutfak Havlusu Kenarı

Mutfak havlusu kenarına işleyebileceğiniz böyle güzel bir çiçek oyasını kim yapmak istemez ki. Elbette her hanım böyle bir tığ oyası örneğini yapmak ister. Farklı, yeni ve güzel görünümlü bir mutfak havlu kenar oyası herkesin yapmayı düşüneceği tarzda bir oyadır. Bu sebeple bu çiçekli kenar oyasını çok beğeneceksiniz.

Çiçeğin saplarının fiyonk şeklinde olması ve üzerinde 3 adet şirin çiçeklerin bulunması oyayı çok güzelleştirmiş. Fiyonklu saplar tek renk ve renk olarak da beyaz kullanılmış. Üzerindeki çiçek motiflerinin her birinde farklı renkler kullanılmış. Bunun haricinde oyanın ilk sırasında da köprülerden oluşan motifler de oyanın bu güzelliğini ve şirinliğini tamamlamış. Bu sırada da beyaz ve yeşil renklerin kullanıldığını görüyoruz.

Fiyonklu mutfak havlu kenarı örneği tığ batısı harici 4 sıradan oluşuyor. İlk sırada tığ batısı üzerine ip sabitlenerek 18 zincirli köprüler ve her köprü arasına 4 ikili tırabzan yapılıyor. Ardından yeşil renkli ipe geçilerek sırası ile 10 ikili tırabzan, 8 zincirli bir yuva ve tekrar 10 ikili tırabzan işleniyor. Bu adımlar devamındaki 18 zincirli köprülere de yapılarak sıra tamamlanıyor.

Tığ İşi Mutfak Havlusu Kenar Oyası
Tığ İşi Mutfak Havlusu Kenar Oyası

Mutfak havlu kenar oyasının 3. sırasında beyaz renkle örülen fiyonklu sapların yapımına geçiliyor. Bu kısımda en küçüğün bir boy büyüğü 3 adet serum halka kullanılıyor. İki motif arası için 2 yeşil köprüden bırakılıp üçüncüye bu fiyonklu motif işleniyor. İlk önce fiyongun ilk halkası için 16 zincirli bir yuva oluşturulup bu yuva içine 22 tane ikili tırabzan yapılıyor. İlk halka bu şekilde oluşturulduktan sonra 9 zincir çekilip ilk serum halkaya sabitlenerek üzerine 12 tane ikili tırabzan yapılıyor. Aynı yöntemle 3 sap elde ediliyor ve devamında fiyongun ikinci halkası da ilki gibi oluşturuluyor.

Fiyonklu mutfak havlu oyasının 4. ve son sırasında bu 3 sapa 4 yapraklı minik çiçekler yapılıyor. Çiçeklerin hepsi serum halkalar etrafında gelişiyor. Çiçeğin taç yaprakları 4 adet ikili tırabzanlardan oluşuyor.

Bütün bu işlemlerden sonra bu harika mutfak havlusu kenar oyası modeli ortaya çıkıyor. Yapacak olanlar için aşağıda nasıl yapıldığını anlatan videoyu da seyretmelerini tavsiye ediyorum.

Fiyonk Saplı Yeni Mutfak Havlusu Tığ Oyası Kenarı Yapım Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı