Fıstıklı Üzüm Tığ Oyası Yapımı

Fıstıklı Üzüm Tığ Oyası Yapımı
Fıstıklı Üzüm Tığ Oyası Yapımı

Fıstıklarla yapılan üzüm oyası modelinin anlatıldığı yeni bir videoyu beğeninize sunuyorum. Toplamda iki sıradan oluşan bu tığ oyası modelinde fıstık tekniği ile aynı salkım üzümleri andıran bir örnek çıkarılmıştır. Üzümleri fıstıkla yapmak zor geliyorsa doldu yoluyla da yapabilirsiniz.

Verilecek arayı belirlemek için 9 adet pimpirik yapılmıştır. Bu pimpirikler tığ batısına girip ilmekleri 2-2 alarak oluşturulan kutucuk tepesine 5 zincirin kapatılması ile oluşturulmuştur. Üzüm oyasının dallarını yerleştirmek için 9 pimpirikten sonra üç kutucuğun ortasına 4 tırabzandan oluşan bir zemin yapılmıştır. Tırabzanlar üzerine 6 zincirli bir yuva ve bu yuva içine de zincir, tırabzan ve sık iğnelerle 4 adet dal oluşturulmuştur. İlk sıra bu şekilde yapılmaktadır.

Tığ İşi Fıstıklı Üzüm Oyası
Tığ İşi Fıstıklı Üzüm Oyası

İkinci sırada fıstık tekniği kullanılarak dalların üzerine eksiltme yaparak üzümlerin yapımına geçilmiştir. Üzümlere başlamak için ilk dalın tepesindeki yuvaya oya ipi sabitlenmiş ve 9 zincir çekilmiştir. Sonrasında bu 9 zincirin etrafından 15 adet ilmek edinilerek tığla uzatılmıştır. İpin ucu alınıp uzatılan tüm ilmeklerin içinden geçirilmiş ve başlangıç noktasına kapatılarak ilk üzüm tanesi oluşturulmuştur. Diğer üzümler de bu şekilde yukarı doğru eksiltilerek bir salkım formunu alması sağlanmıştır. İki üzüm arasındaki geçiş ise 3 zincirle yapılmıştır.

Tığ İşi Fıstıklı Üzüm Oyası Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı