Fıstıklı Tığ İşi Patik Yapımı

Fıstıklı Tığ İşi Patik
Fıstıklı Tığ İşi Patik

Başak şeklindeki fıstık motiflerinin süslediği harika bir fıstıklı tığ işi patik modeli yapımının anlatıldığı bu video çok hoşunuza gidecek. Hemen sizler de örmek isteyeceksiniz. Genellikle örgü liflerin yapımında kullanılan fıstıklar bu sefer örgü patiğin her iki kenarını ve üst kısmını süsleyecek. Diğer kısımlarının örülmesini ise tırabzanlarla gerçekleştireceksiniz.

Fıstıklı tığ işi patik yapımına burun kısmından ve sihirli halka yaparak başlanmaktadır. Daha sonrasında sihirli halka etrafına ikili tırabzanlar örülerek ilerlenmektedir. Her turda tırabzanların örülmesi farklılıklar göstermektedir. Bir turda tek batarken diğer turda çift batarak örülmektedirler. Ayrıntısını videodan izleyebilirsiniz.

Fıstıklı Tığ İşi Patik Yapımı
Fıstıklı Tığ İşi Patik Yapımı

Örgü patiğin üst tarafındaki fıstık modeli biraz kalbe benzetilmeye çalışılmıştır. O yüzden belli bir tura kadar fıstıklar artırma yapılmış, belli bir yerden sonra da eksiltme yapılmıştır. Yine fıstıkları çalışırken farklı renkte bir ip kullanılmıştır. Aralarda ilk başlanılan renkteki ip ile yine ikili tırabzanlar yapılmıştır. Her fıstık üçlü fıstık olacak şekilde örülmüştür. Belli bir sıra daha ikili tırabzanlı sıralar ördükten sonra patiği sol ve sağ yanındaki üçlü fıstık motifleri de örülmeye başlanmıştır. Her sırada iki adet üçlü fıstık olacak şekilde yapıldıktan sonra ikili tırabzanlara pembe iple devam edilmiştir.

Fıstıklı motif sıralarının bitiminden sonra topuk kısmına gelene kadar tırabzanlı bir şekilde örülmüştür. Fıstıklı tığ işi patik yapımı arkanın dikilerek birleştirilmesi sonucunda tamamlanmıştır. Ayrıntılar yapılış videosundan izlenebilir.

Fıstıklı Tığ İşi Patik Yapımı Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı