Fıstıklı File Örgü Modeli

Fıstıklı File Örgü Modeli
Fıstıklı File Örgü Modeli

Yazlık örgülerde rahatlıkla kullanabileceğiniz basit bir file örgü modeli yapımından bahsedeceğim. Bu örneği bluzlarda, yeleklerde, şallarda ve makrome iplerle de örüldüğünde ise örgü çantalarda kullanabilirsiniz.

Bu tığ işi yazlık örgü modeli yine zincir üzerine kurulmuştur. 4 sırada bir kendini tekrarlayan bir modeldir. Yapım kolaylığı açısından sizi zorlamayacak bir teknikle örülmektedir. Keyifli ve hızlı ilerleyen bir yapılışı vardır. Tiftik iplerle çalışıldığında çeyizlik yeleklere, anne yeleklerine ve baharlık hırkalara bile gidebilir. Gevşek bir örgü olması gerektiği için de büyük numaralı bir tığ tercihi yapılmıştır.

Yazlık Örgüler İçin Fıstıklı File Yapımı

Anlatımı küçük bir örnek üzerinde gösterilmiştir. Yazlık örgüler için kullanabileceğiniz fıstıklı file modeli 4 sıradan oluşmuştur. Küçük bir zincir çekilerek işe başlanmıştır.

Anlatımlı Fıstıklı File Örgü Modeli
Anlatımlı Fıstıklı File Örgü Modeli

İlk sıra 5 zincir çekilerek 4. Zincirin içine kapatılarak kafesler oluşturulmuştur. Sıra sonunda 6 zincir çekilerek dönülmüş ve ilk kafesin orta kısmına batarak kapatılmıştır. Bundan sonra da 5 zincir çekip bir sonraki kafesin ortasına kapatılarak ikinci sıra tamamlanmıştır. Böylece iki sıra kafesli bir doku elde edilmiştir.

Üçüncü sırada da kafeslere devam edilmiştir. Bu seferde 3 zincir çekip kapatılarak daha küçük kafesler çalışılmıştır. Fıstıklı file örgü örneğinin son sırası olan 4. sırasında ise bu kafesli 3 sıranın üzerine fıstıklar yapılmıştır. Fıstıklar 3 farklı batım noktasından oluşturularak bir kerede çekilmiştir. Ardından da 3 zincir çekilip diğer üçlü fıstığın yapımına geçilmiştir.

Anlatımlı Fıstıklı File Örgü Modeli Videosu

Yazlık örgü projeleriniz için değerlendirebileceğiniz oldukça kolay bu örneğin anlatımlı videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz. Yapılış esnasında dikkat etmeniz gereken püf noktalarını da yine bu videodan izleyebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/TbV4IYelZeQ (atolyehobi)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı