Fıstıklı Dağ Oyası Yapımı

Fıstıklı Dağ Oyası Örneği
Fıstıklı Dağ Oyası Örneği

Dağ oyaları yazma kenarlarına olduğu kadar mutfak havlu kenarlarına da çok yakışmaktadır. Özellikle fıstık oyaları ile birleştiğinde ortaya harikulade kenar oyaları çıkabilmektedir. Bunlardan biri de bu fıstıklı dağ oyası modelidir. Yapımı basit tığ oyalarından olup işlediğiniz kenarlara şıklık katacaktır.

Oyayı genel bir incelemeye tabi tuttuğumuzda iki dağ arasında 3 sıra tığ batısı yapılmış olduğunu görüyoruz. Dağ oyaları bu verilen aralarla yazma kenarına sıralanmıştır. Dağlar örümcekler üzeri oluşturulan pimpiriklerle oluşturulmuştur. Sol kenarlarında 4 adet fıstık oyası iliştirilmiştir.

Tığ İşi Fıstıklı Dağ Oyası Yapımı

Birbirine çok yakın olmasın diye iki dağ arasına 2 zincir çekip kapatarak 3 sıra tığ batısı örülmüştür. Sonrasında dağ oyası anlatılmıştır.

Fıstıklı Dağ Oyası Yapımı
Fıstıklı Dağ Oyası Yapımı

Dağ oyası yapımı biraz zordur diyebiliriz. Örümcekler ve tepesine yapılan iki 4 zincirli pimpiriklerle yapımına başlanmıştır. Yukarı doğru aralara çekilen zincir ve yapılan pimpiriklerle ilerlenmiştir. Dağın her iki kenarında 4’er adet pimpirik olana kadar devam edilerek dağ oyası sonuçlandırılmıştır.

Bir sonraki sırada her dağın sol kenarına farklı renklerde fıstık oyaları işlenmiştir. Peşi sıra sıralanmış 4 adet fıstık oyası dağ oyasının kenarı süslenmiştir. Her bir fıstık da kenardaki her bir pimpiriğin üzerine yapılmıştır. Fıstıklar 9 zincir çekilip zincirin etrafından elde edilen 14 adet ilmeğin bir kerede çekilmesi ile elde edilmiştir. İlk fıstığın bitiminden sonra diğer fıstığa geçiş 2 zincirle sağlanmıştır.

Anlatımlı Kenarı Fıstıklı Dağ Oya Modeli Videosu

Biraz zor bir yapıma sahip dağ oyası ile fıstık oyalarının detaylı anlatımına aşağıdaki videosundan ulaşabilirsiniz. Yazma, mutfak havlusu ya da namaz örtüsü renginize uygun renkte bu oya örneğini sizler de işleyebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/AlDS8tg0r9o

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı