Firkete Örgü Modeli Nasıl Örülür

Göz Alıcı Şallar

Özellikle şallarda kullanılan firkete örgü için öncelikle ipliğinizi firketenize ortadan düğümle başlıyorsunuz. Tığınızla tam ortasından 1 zincir çekiyorsunuz. Firketenizi kendi ekseni etrafında döndürerek ipliğinizi firketeye sarıyorsunuz. Bir önce yapılan sıra ile yeni sardığınız ipliği tam ortasından zincir çekerek sabitliyorsunuz. Firketeyi yeniden ekseni etrafında döndürerek ipliğinizi sarıyorsunuz. Firketenize yeni sardığınız ipliği bir önceki sıra ile tam ortasından zincir çekerek sabitliyorsunuz. Bu işlemi istediğiniz ölçüde büyüterek devam ettirebilirsiniz. İpliğinizin sıralarını firketeden çıkararak bekletiyorsunuz. Daha sonra başka bir renk iplik alarak aynı işlemi tekrar ediyor ve ayrı bir parça oluşturuyorsunuz.

Fular yapımında da kullanılan firkete örgü modelinde yapmış olduğunuz parçaları karşı karşıya getiriyorsunuz ve üçerli iplik gruplarını tığla döndürerek birbirinin içinden geçiriyorsunuz. Bir parçayı yeşil iplikle bir parçayı da renkli iplikle tamamladığınızı düşünürseniz; yeşil ipliğinizin içinden renkli ipliğinizi geçiriyorsunuz. Renkli ipliğinizin içinden de bu defa 3 sütun olacak şekilde yeşil ipliğinizi geçiriyorsunuz. Üçerli iplik gruplarını bir tığ yardımı ile birbirinin içinden dikkatlice geçiriyorsunuz. Uygulamış olduğunuz her 2 parçadaki bütün iplikleri üçerli grup olacak şekilde birbirinin içinden geçirerek örgünüzü tamamlıyorsunuz.

Çeşitli yelekler de firkete örgü yöntemi ile oldukça güzel bir şekilde yapılmaktadır.  U şeklinde olan bir metal parçanın sizlere son derece yardımcı olacağı bu örgü tekniği hem değişik hem de uygulanması zevkli bir modeldir. Değişik hırka modelleri de yine firkete örgü yöntemi ile yapılmaktadır. Bazı bayanlar firketeyi kullanmakta zorluk çekme kaygısı yaşasalar da birkaç deneme ile değme profesyonellere taş çıkaracak şekilde firkete örgü yöntemini uygulayabilir ve ortaya son derece güzel ve şık şallar, fular ve hırkalar çıkarabilirsiniz. Firkete örgü yöntemi el becerinizin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

firkete işi örgüler firkete modelleri

firkete örgü yapılışı firkete örgü tekniği anlatımı

firkete nasıl yapılır firkete işi nasıl yapılır

Firkete Örgü Modeli Yapımı Firkete Örgü Tekniği

Firkete Örgü Modeli Nasıl Yapılır Firkete Örgü Modeli Nasıl Örülür

Firkete Örgü Modeli Firkete Örgü

Bir önceki yazımız olan Düz Örgü Nasıl Örülür başlıklı makalemizde düz örgü, düz örgü nasıl başlanır ve düz örgü nasıl örülür resimli hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir