Firkete Dantel Örnekleri

firkete oyaları
firkete oyaları

Örgü işi denilince direkt olarak aklımıza hep Anadolu kadınının o yaratıcı halleri gelmektedir. Zaten Anadolu kadını da yıllar boyu kendini bu konuda en iyi şekilde ispatlamıştır. Değişik tarzda akla gelebilecek örgülere imzasını atan Anadolu kadının yaptığı çoğu örnek bugün hala çok beğeni toplamaktadır. Onca değişik örgü çeşidi arasında yer alan firkete dantel modellerini sizlere anlatmak istedim. Eski zamanda belli bölgelere has olarak örülen bir dantel modeliyken, bugün günümüzde bütün bölgelerde merak edilerek firkete danteller örülmektedir. Eskiden belli bölgeye has dururken, şimdi kadınlar bunu geliştirip artık firkete oyasını değişik amaçlarda da kullanabiliyorlar.

Firkete oyasından salon takımları, dantel masa örtüleri, fiskos masa örtüleri, vitrin örtüleri, şallar ve pike takımları yapılabilmektedir. Çok kısa sürede yaygınlaşan bu özel tekniklerle artık Türkiye’nin çoğu bölgesinde bu örgü işi yani bu dantelleri görmek mümkündür. Firkete dantellerin en çok kullanıldığı yerler ise havlular olarak karşımıza çıkıyor. Kolay firkete denilince aklınıza uzun uzadıya türler asla gelmesin derim. Aslında firkete yardımıyla yapılabilecek belli başlı ürünler var. Firkete işi dantel modellerinde kullanılmakta olan ipler ise genel anlamda beyaz olmaktadır. Bunun yanında bir de renkli veya simli floş türünde iplikler de kullanılmaktadır.

Bakıldığında orta kısmının beyaz olarak yapılan çoğu firkete oyada, renkli türde iplerinde kullanılmasıyla oluşan bileşim mükemmel görünebiliyor. Bunu deneyen çoğu bayan ise firketenin yalnızca beyaz iple kullanılmasının yanında renklerinde var olduğu firketeleri daha çok beğendiğini söylemek mümkündür. Dantel işlerini bilen ve bu dantel işlerinden anlayan hanımların kolayına gidecek olduğunu düşündüğüm dantel tarzındaki bu firkete örneklerini sizler için resimli galeride topladım. Resimli firkete dantel galerisinde kolayınıza gidecek çoğu örneği keşfedebilirsiniz. Yine firkete etrafına sarmak kaydıyla düğüm atarak başlayabileceğiniz dantel modelleri de hoşunuza gidecektir. Bunları tığ yardımıyla basit şekilde birleştirip ortaya süper firkete dantel örnekleri çıkartmanız da mümkündür. İnce ve ya kalın halini ise tamamen zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Birleştirme örneklerinde firkete havlu kenarı modellerini üretmesi kesinlikle hoşunuza gidecektir. Evde yer alan basit havlular yerine artık sizde firkete havlular kullanıp, bu süslü havlularla evinizde daha şık bir ortam oluşturabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı