Fırıldak Modeli Tığ İşi Bardak Altlığı

örgü tığ işi bardak altlığı yapılışı
örgü tığ işi bardak altlığı yapılışı

Hanımlar yine sizler için farklı bir tığ işi örnek buldum. Açıklamaları İngilizce olarak verilmiş bu tığ işi bardak altlığı yapımını Türkçe’ye çevirip sizlerle paylaşmak istedim. Umarım doğru çevirmişimdir. Yapılış olarak orta düzey bir zorluğa sahip bu bardak altlığı örneğini umarım sizlerde anlatımım sayesinde kolaylıkla yapabilirsiniz. Örnek, temel tığ işi ile aşina olanların bile kolaylıkla yapabilecekleri bir modeldir. Hem boyutu hem de renkleri kolayca özelleştirilebilir.

Fırıldak Desenli Tığ İşi Bardak Altlığı İçin Malzemeler

Bana oldukça farklı ve bir o kadar da güzel gelen bu örgü bardak altlığı tığ işini kolaylıkla yapabilmek için gerekli malzemeler şunlardır:

  • Bir taban renkte ve sekiz de kontrast renkte orta ağırlıkta bir ip (Kamgarn ipler gibi)
  • 4 mm tığ
  • Halı iğnesi
  • Makas

Fırıldak tığ işi bardak altlığı bittiğinde yaklaşık olarak 12,5 cm. çapında olacaktır. Bu örgü modelini büyütüp küçültmek tabi sizin elinizde olacak.

Tığ İşi Bardak Altlığı Nasıl Örülür?

Modelin nasıl örüldüğüne geçmeden önce uygulamada geçen bazı tığ işi örgü tekniklerinden bahsedeyim. Örnekte zincir, yarım sık iğne, sık iğne, tırabzan, ikili tırabzan tekniklerini kullanacağız.

1. Tur: Açık Gri – Orta Daire

Sihirli halka yapılır (veya tığ ile ikinci zincir içine gir ve 2 zincir çek): 3 zincir çekilir, 15 ikili tırabzan – yarım sık iğne ile birleştirilir.

2A. Tur: Açık Gri sivri uçlar

{10 zincir çekilir – [zincirler içine yapılacaklar: Beşinci zincirin içine tığ ile girip ikili tırabzan yapılır, ardından 3 ikili tırabzan daha yapılır. Sık iğne yapılır.] – 10 zincirin başladığı yerden itibaren birinci turun aynı ikili tırabzanın içine yarım sık iğne yapılır.} – *Sonraki ikili tırabzanın içine yarım sık iğne yapılır. {Sonraki ikili tırabzanın içine yarım sık iğne, 10 zincir yapılır. [Zincirler içine bunlar yapılır: Tığ ile beşinci zincirin içine ikili tırabzan yapılır, ardından 3 ikili tırabzan ve sık iğne yapılır.] 10 zincirin başladığı yerden birinci turun aynı ikili tırabzanın içine yarım sık iğne yapılır}* Yıldız işaretleri arası 7 kez tekrarlanır. Tığ işi kapatılır ve örgü biter.

tığ işi bardak altlığı yapımı
tığ işi bardak altlığı yapımı

2B. Tur: Kontrast sivri uçlar

*Bir yarım sık iğne ile iki gri sivri uç arasında (İkinci turun yarım sık iğnesi boyunca) birinci turun ikili tırabzanına yeni bir renk katılır. {10 zincir yapılır. [Zincirler içine yapılacaklar: Tığ ile beşinci zincirin içine ikili tırabzan yapılır, 3 ikili tırabzan yapılır ve sık iğne yapılır.] Birinci turun aynı ikili tırabzanın içine yarım sık iğne yapılır.] Birinci turun aynı ikili tırabzanın içine yarım sık iğne yapılır.] Tığ işi kapatılır ve örgü bitirilir.* Yıldız işaretleri arasını 7 farklı renkle 7 kez daha tekrarlayın.

3. Tur: Açık gri fisto kenar

*[ Her bir sivri ucun dış ucunda 4 boşluk olacak şekilde çalışın.]: Sırası ile yarım sık iğne, 3 zincir, yarım sık iğne – 2 zincir yapın* Yıldız işaretleri arasını 16 kez tekrarlayın. Yarım sık iğne ile birleştirin.

4. Tur: Açık gri fisto kenar, devamı

[Zincir boşlukları içinde yapılacaklar]: 1 zincir çekilir, 3 tırabzan yapılır. *Sık iğne – 4 tırabzan yapılır.* Yıldız işaretleri arası 15 kez tekrarlanır. Sık iğne yapılır ve yarım sık iğne ile birleştirilir. Tığ işi kapatılır ve örgü bitirilir.

Bitirme İpuçları

Bitmiş bardak altlığınızı bloke etmeyi unutmayın. Bloke etme, ipliğin rahatlamasına yardımcı olur ve bardak altlığının düz, yuvarlak şeklini daha uzun süre korumasını sağlar.

Bloke Etme

Bardak altlığını bir strafor veya mantar tahtasına iğneleyin. Her 16 sivri ucun tabanını sabitleyerek başlayın. Ardından, saate göre 12’den başlayarak 6’da, 9 ve 6’ya hareket ederek fistoları dış kenarından sabitleyerek devam edin. Fistoları eşit aralıklarla ve her zaman birbirinin karşısına tutturarak, hafif gerginlik yaratabileceksiniz. Böylece bardak altlığını düz, yuvarlak bir daireye dönüştürebilirsiniz. Bu şekli korumak için her iğneyi  dikkatlice yerleştirin. İstenilen efekti elde etmek için gerekirse iğneleri  yeniden düzenleyin.

İğnelenmiş bardak altlığına iyice ıslanana kadar su serpin. Ekstra suyu boşaltın ve bardak altlığının tamamen kurumasını bekleyin. İğneleri dikkatlice çıkarın.

Bardak altlığınız kirlenirse, onun yapımında kullandığınız elyaf için uygun bir madde ile temizleyin. Sonra yukarıda açıklandığı gibi tekrar bloke edin.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı