Ana Sayfa Örgü Videoları Fırfırlı Şirine Bebek Yeleği Modeli Yapılışı

Fırfırlı Şirine Bebek Yeleği Modeli Yapılışı

Fırfırlı Şirine Bebek Yeleği Modeli
Fırfırlı Şirine Bebek Yeleği Modeli

Ortalama 1 yaş büyüklüğünde kız çocukları için fırfırlı şirine bebek yeleği örneği yapılışını inceleyeceğiz. Öncelikle yakadan başlamalı bir yelek modeli olduğunu belirtelim. Genel olarak düz bir örgü desenine sahip yelekte ajurlu çalışmalar ayrı bir renk katmış. Kol uçlarında ve etek kısımlarındaki fırfırlı görünüm de yeleği göze hoş gelen bir şekle büründürmüş.

Fırfırlı şirine yeleği örnek için toplamda 1,5 yumak Kartopu Baby One yumak harcanmış. El sıkılığına ve ip kalınlığına göre 3,5 ya da 4 numara şişle örülmesi tavsiye edilmiş.

Bu modelin haricinde yine yakadan başlamalı olan yandan düğmeli bebek yeleği yapımı da ilginizi çekecektir. Yapılışına linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Şişle Fırfırlı Şirine Bebek Yeleği Nasıl Örülür?

Yakadan başlamalı bir bebek yeleği modeli olduğunu söylemiştik. Yeleğin yapımına 69 ilmek örerek başlanmış ve 4 diş boyunca haroşa örülmüştür. Sonra ilk ve son 7 ilmek haroşa örülerek ilik ve düğme kısımları oluşturulmuştur. İlikler, 13 diş haroşa arayla açılmış ve toplamda 4 ilik açılmıştır.

Fırfırlı Şirine Bebek Yeleği Yapımı
Fırfırlı Şirine Bebek Yeleği Yapımı

Arada kalan ilmeklerle de yeleğin örneğinin kurulumu gerçekleştirilmiştir. Kurulum gerçekleştirilirken roba, 2 kez 1 düz-1 dola ve 1 kez de 1 düz-1 ters şeklinde dilimlere ayrılmıştır. Ardından başta ve sonda artırmalar yapılarak dilimlerin genişlemesi sağlanmıştır.

Bu şekilde 5 tane ajur olacak şekilde örüldükten sonra kol ayrımlarına geçilmiştir. Ayrımlar dilimler üzerinden yapılmıştır. Öndeki iki dilim ön beden, sonrasında gelen üç dilim ise kol için ayrılmıştır. Aynı işlemler diğer kol için de gerçekleştirilmiş ve kol ayrımlarından sonra beden kısmının geri kalanına geçilmiştir.

Kollardaki fırfırlar etek için de gerçekleştirilerek fırfırlı şirine bebek yeleği modeli sonuçlandırılmıştır.

Fırfırlı Şirine Bebek Yeleği Videolu Anlatımı

Kaynak: https://youtu.be/WQvSNmE9Gbs (ELİF PİRENVİSE bebegim_orgulerim)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here