Fazla Kilolarınızdan Kurtulurken Dikkat Edin

fazla kilolardan kurtulma
fazla kilolardan kurtulma

Kilo vermek hanımların en büyük dertlerinden bir tanesidir. Hele yaz ayları yaklaşırken, kalın kışlık kıyafetlerin altına saklayamayacağımız fazla kilolarımız bizi daha fazla rahatsız etmeye başlar. Denize kendine güven içerisinde girmek, bu kilolarla artık tarih oldu diye düşünürken, arkadaşlarımız aldığımız ya da internetten bulduğumuz diyet listeleri imdadımıza koşar. Genellikle sağlıksız yoldan size kilo verdiren bu diyetler, vücudunuzdaki su ve kas kitlesinde azalmaya neden olarak, kısa sürede verdiğiniz kiloların geri alınmasından başka bir işe yaramazlar. Üstelik vücudunuz, bu travmaya karşı sizi güvenceye alabilmek için kendini kilitler ve bu durumda sizin kilo vermenizi her geçen gün daha zor bir süreç haline getirir.

Kilolu olmanın temel etmenlerin araştırılması oldukça önemlidir. Eğer bir hastalık sonucu kilo alıyorsanız, ne denerseniz deneyin fazla kilolarınızdan kurtulmanız mümkün değildir. Bunun için bir doktora başvurmanız önemli ve elzemdir. Tüm doktor kontrolleriniz yapıldıktan sonra hala kilo veremiyorsanız, bu durum hareket ettiğinizden daha fazla yemek yediğiniz anlamına gelmektedir. Eğer bir diyetisyen ile çalışmak istemiyorsanız ve ben kendi başımın çaresine bakarım diyorsanız, günlük öğün alımınızı, karbonhidrat, protein ve yağdan oluşan dengeli bir diyet listesiyle hazırlayabilirsiniz.

Dengeli bir beslenme alışkanlığı edinmek, az ve sık yiyerek her gıda maddesini aşırıya kaçmadan tüketmek önemlidir. Yapılan bir araştırmaya göre beyin, yemek istediği bir şeyi ister yesin ister yemesin yemiş kabul etmektedir. Bu araştırma doğru mu bilinmez ancak, canınızın çektiği ve yemediğiniz bir şeyi bir süre sonra daha büyük bir iştahla yemeniz kaçınılmazdır. Çünkü beyniniz o maddenin açlığını çekmektedir ve size onu mutlaka yedirecektir. Bunu bilerek nefsinizi köreltecek kadar yemeniz, daha sonra durdurulamaz bir iştahla o besine saldırmanıza engel olacaktır.

Kilo vermede dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan bir tanesi, duygusal açlıktır. Aslında aç olmadığınız halde, sıkıntıdan, stresten, boşluktan, üzüntüden yemek yersiniz. Bu ihtiyaç ancak midenin gerçek isteklerini tanımayı öğrendiğinizde kaybolacaktır. Az ve sık yemek diyette duygusal açlığınızı bir nebze olsun bastırmayı sağlayan önemli bir ipucudur.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı