Farklı Bir Zikzak Örgü Modeli Yapımı

zikzak örgü
zikzak örgü

Farklı örgü örnekleri arayan hanımlara harika bir zikzak örgü modeli buldum. Kendim de şu an yapımına başladım. Hırkam bitince gerçekten güzel olacağını düşünüyorum. Ben işimi bitirmeden sizlerle de bu harika zikzak örgü örneğini paylaşma gereği duydum. Siz de yapımı kolay bu örneği ister hırkanızda ister yeleğinizde isterseniz diğer örgü işlerinizde uygulayabilirsiniz. Ayrıca aşağıda sizlere sunacağım ve yapımını anlatan videosundan da yararlanıp işinizi daha kolaylaştıracağım.

Bunun haricinde daha önceden sitemde paylaşmış olduğum diğer zikzak örgü örneği de size güzel gelebilir. İsterseniz bir bakın belki daha önceden hiç görmemiş olabilirsiniz.

Anlatımını da sunacağım bu farklı zikzak örgü modeli için yine bilindik örgü teknikleri kullanılmaktadır. Ters örgü, düz örgü, iki ilmeği birlikte düz örme, ilmek kaydırıp düz örme bunlardan birkaçı olarak sayılabilir.

Zikzak Örgü Modeli Örme

Lafı uzatmadan hemen zikzak örgü modeli nasıl örülür onu anlatımına geçelim. Bu örgü modelinin başlangıcı da diğer örgü modellerinde olduğu gibi benzer bir başlangıca sahip. Örneğe 10 ve katları olacak şekilde +1 ilmek haraşo örerek başlıyoruz. Aşağıdaki resim ve videodan da görüldüğü üzere toplamda 20 +1 ilmek haraşo örülmüştür. Modelin uzunluğuna göre bu sayı 10 ve katları olacak şekilde artırılabilir. Sonra 10 sıra örnek bitine kadar tekrarlanır.

zikzak örgü başlangıç
zikzak örgü başlangıç

Zikzak Örgü Örneği Sıraların Anlatımı

Sıra 1 ve tüm ters yüzler : Bütün ilmekler ters örülür. 1, 3, 5, 7 ve 9. Sıralar ters yüzdür ve hepsi ters örülür.

Sıra 2 – ön yüz : 5 düz örülür, ip arkadan öne geçirilir, 2 ilmek kaydırılır ve kaydırılan ilmekler birlikte düz örülür, 3 ilmek düz örülür. Buraya kadar yapılanlar son ilmeğe kadar tekrarlanır ve son ilmek de düz örülerek 1. Sıra tamamlanır.

Sıra 4 : 3 ilmek düz örülür, 2 ilmek birlikte düz örülür, ip arkadan öne atılır, 1 ilmek düz örülür, ip öne atılır, 2 ilmek kaydırılır ve birlikte düz örülür, 2 ilmek düz örülür. Son ilmeğe kadar bu işlemler tekrarlanır ve son ilmek düz örülür.

zikzak örgü modeli 4. sıra bitiş
zikzak örgü modeli 4. sıra bitiş

Sıra 6 : 2 ilmek düz örülür, 2 ilmek birlikte düz örülür, ip öne atılır, 3 düz örülür, ip öne atılır, 2 ilmek kaydırılıp birlikte düz örülür, 1 düz örülür. Sıranın son ilmeğine kadar bütün yapılanlar sıra ile tekrarlanır ve son ilmek düz örülür.

Sıra 8 : 1 düz örülür, 2 ilmek birlikte düz örülür, ip öne atılır, 5 düz örülür, ip öne atılır, 2 ilmek kaydırılıp birlikte düz örülür. Son ilmeğe kadar yapılanlar yinelenir ve son ilmek düz örülür.

Sıra 10 : 2 ilmek birlikte düz örülür, ip öne atılır, 7 ilmek düz örülür. Sonraki adımlar sıranın son 2 ilmeğine kadar tekrarlama yapılır. İp öne atılır, 1 ilmek kaydırılır, 2 ilmek birlikte düz örülür, sağdan 1. ilmek pas geçilerek 2. ilmek 1. ilmeğin üzerine kaydırılır, ip öne atılır, 7 düz örülür. Son 2 ilmek için; ip öne atılır, 2 ilmek kaydırılıp birlikte düz örülür.

VİDEO :

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı