Farklı Bir Sepet Örgü Modeli Yapımı

sepet örgü modeli
sepet örgü modeli

Battaniyeler, lifler, çantalar, yastık kılıfları için güzel bir örgü modeli olacağını düşündüğüm sepet örgü modeli anlatımı ile sizlerleyim. Uygulayacağınız basit düz ve ters örgü teknikleri ile örülmüş bir sepet görüntüsü elde edeceksiniz. Özellikle yapım kolaylığı nedeni ile örgü işine yeni başlayanlar için güzel bir el işi çalışması olacağını şimdiden söyleyebilirim.

Ayrıca diğer yayınlamış olduğum tığ işi sepet modeli çalışmasına da göz atabilir ve farklı sepet desenleri de öğrenebilirsiniz. Hatta diğer sepet örgü modellerini de inceleyerek sizler de kendinize has örgü modelleri ortaya çıkarabilirsiniz.

Malzemeler:

Kullanacağımız malzemeler (tabi siz farklı markaları da kullanabilirsiniz) Nature’s Choice marka organik koton iplik ve oldukça şık Bocote marka bir çift şiş olacaktır. Kullanacağımız malzemeler hakkında detaylı bilgileri daha önceki yazılarımda paylaşmıştım. O yazılarımı da inceleyerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yapılışı:

Sekiz sıradan oluşan sepet örgü modeli yapımında başlangıcı 8 +5 ilmek haroşa örerek yapıyoruz.  Modelinizin büyüklüğüne göre 8 ve katları olacak şekilde örmelisiniz. Artı ilmekler kenar ilmeklerinizi oluşturacaktır. Sekiz sırayı planladığınız modelin büyüklüğüne göre tekrarlamak suretiyle istediğiniz örgü işini tamamlamış olacaksınız. Şimdi tek tek sıraların anlatımına geçelim.

1. Sıra: Birinci sıradaki tüm ilmekleri düz örün.

2. Sıra: Beş ilmek düz örerek başlayın. Sonraki üç ilmeği ters, sonraki beş ilmeği de düz örün. Sıra sonuna kadar da üç ters ve beş düz örerek devam ettirin.

3. Sıra: Bu sefer birinci sıranın tam tersini yapacağız. İlk beş ilmeği ters örün. Sonraki üç ilmeği düz, sonraki beş ilmeği de ters örerek bu işlemi sıra sonuna kadar tekrarlayın.

4. Sıra: Dördüncü sırayı da ikinci sırada olduğu gibi uygulayarak örün.

5. Sıra: Beşinci sıradaki tüm ilmekleri düz örerek tamamlayın.

6. Sıra: Bir ilmeği düz örerek başlayın. Üç ilmek ters ve ardından beş ilmek düz örerek son ilmeğe kadar tekrarını uygulayın. Son ilmeği düz örerek sırayı sonlandırın.

7. Sıra: Sıranın ilk ilmeğini ters örün. Üç düz ve beş ters örerek sıranın son ilmeğine kadar bu şekilde tekrarlama yapın. Son ilmeği de ter örüp sırayı tamamlayın.

8. Sıra: Altıncı sıranın tekrarını sekizinci sıra için de uygulayın.

Artık sıralarımızı tamamladığımıza göre desenimiz hazır hale gelecektir. Bir sonraki örgü anlatımım da görüşmek dileği ile…

Video Anlatım:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı