Farklı Bir Ponpon Paspas Yapımı

ponpon paspas nasıl yapılır
ponpon paspas nasıl yapılır

Hanımlar bu seferki yazımda yine kendimizin yapacağı ponponlardan farklı bir paspas yapımını anlatmaya çalışacağım. Resimli bu anlatımımdan faydalanarak sizlerde kolay bir şekilde bu ponpondan paspası evinizde yapabileceksiniz. Böyle şık ve dekoratif bir paspas evinize harika bir şıklık ve modernlik katacak. Bu paspas diğer standart paspaslara göre biraz kabarık ve daha yumuşak olduğu için sizin ayaklarınızı daha da rahatlatacak türden olacak. Aynı zamanda paspas yaparken de her zaman çok merak edilen ponpon yapımını da öğrenmiş olacaksınız. Ama bu seferki ponpon yapılışında bu iş için özel üretilmiş bir ponpon aparatından yararlanacağımız için işiniz çok kolaylaşacak.

Ponpon paspas yapımında kullanacağımız malzemelerden kısaca bahsedelim. Farklı renklerde yün, makas, paspasımızda astar olarak kullanacağımız file ve 10cm/13 delik çaplı ponpon yapma aparatı işimizi rahatlıkla görecektir.

ponpon paspas malzemeleri

İlk etapta ponponlarımızı yapalım. Bunun için daha önce bahsetmiş olduğum ponpon yapım aparatından faydalanacağız. Bu ürünü internetten rahatlıkla temin edebilirsiniz. Aparatımızın üzerine resimde görüldüğü gibi klipsler açık bir şekilde iken yün ipliğimizi sarmaya başlıyoruz. Bu sarma işlemine yarım daireyi doldurana kadar devam edeceğiz.

ponpon paspas kadınlar kulübü

Dolduktan sonra aparatımızı kapatıp beyaz klipslerini kullanarak kilitliyoruz. Sonrasında makasımız ile ponpon aparatının orta kısmından itibaren yün ipliğimizi düzgün bir şekilde kesiyoruz.

ponpon paspas hangi ipten yapılır

Ponpon yapım aletinin ortasındaki ipliği çekip ve sıkıca bağlıyoruz. Ponpon yapma aparatından ponponumuzu çıkartıyoruz ve 3-5 cm. den fazla iplikleri makasımızla kırpıyoruz.

ponpondan paspas yapımı modelleri

Bu şekilde diğer ponponlarımızı da yapıp paspas yapımına geçiyoruz. Ponponlardan kaç adet yapacağınız paspasınızın büyüklüğüne göre değişecektir.

ponpondan paspas yapımı

Filemizi elimize alıyoruz. Bunu ponponları üzerine bağlamak için kullanacağız. Ponponları istediğiniz dizayna uyacak şekilde resimde görüldüğü gibi filemize bağlıyoruz.

ponpon paspas nasıl birleştirilir

Bağlama işlemi bittikten sonra artık ponpon paspas projemiz kullanıma hazır hale gelmiş olacaktır. Ponponları irili ufaklı yaparsak daha hoş bir görüntü elde edebilirsiniz. Ponpon yapımında ikiden fazla renkte yün iplik kullanımı da ponpon paspasınıza ayrı bir güzellik katacaktır. Kendin yap ponpon paspasınızı ister soğuk kış günlerinizde ayağınızı sıcak tutmak için kullanın, isterseniz lavabo ve banyo paspası olarak kullanın. Evinize bu paspaslardaki gibi güzellikler katmanız dileği ile diyerek bir başka kendin yap projemizde görüşmek dileği ile…

ponpon paspas nasıl yapılır
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Merhaba yapmış olduğunuz “Farklı bir ponpon paspas yapımı” yazısında kullanılan ipin hangisi olduğunu yazabilir misiniz? O şekilde tok durması için farklı birşey yapılması gerekiyor mu?
    Çok teşekkürler.

  2. Merhaba yapmış olduğunuz “Farklı bir ponpon paspas yapımı” yazısında kullanılan ipin hangisi olduğunu yazabilir misiniz? O şekilde tok durması için farklı birşey yapılması gerekiyor mu?
    Çok teşekkürler.

    1. Merhaba, 100% pamuklu ya da 50% pamuklu + 50% bambu örgü iplerini kullanabilirsiniz. Resimdeki gibi daha tok durmasını istiyorsanız daha sık ip dolayınız. Seçeceğiniz ip kalınlığına göre sıklık değişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı