Farklı Bir Keçeden Bardak Altlığı Yapımı

meyveli keçeden bardak altlığ

meyveli keçeden bardak altlığ

Keçeden farklı projeler üretmeye devam ediyorum. Meyvelerden esinlenerek oluşturulabileceğiniz harika bir keçeden bardak altlığı yapımı için yine sizlerleyim. Özellikle sofralarınızda bir yaz havası estirecek bu şirin meyveli bardak altlıklarını çok seveceğinizi umuyorum. Özellikle yazın sıcağında içinde limonata bulunan bardağınız altında bu altlık çok enfes görüntüler sergileyecektir. Sadece renkleri bile içinizi açacak türden bir keçeden kendin yap projesi olacak.

Meyve Dilimli Keçeden Bardak Altlığı İçin Malzemeler

Özellikle keçe, hem dayanıklılığı hem de görselliği açısından bu tür taşınabilir projeler tarafından tercih ettiğim bir malzemedir. Rengarenk keçe kumaşlar seçmemiz meyveli bir keçeden bardak altlığı için önemlidir. Hiçbir özel bir beceri ve özel bir ekipman gerekmediği için az bir deneyimle bile bu keçe bardak altlığını kolaylıkla yapabilirsiniz. Aşağıda sıraladığım malzemeleri temin ederek hazırlığımızı yapalım.

  • Renkli keçe kumaşları
  • Keçe kumaş şablonu – buradan indirebilir, yazıcıdan çıktı aldıktan sonra kesebilirsiniz.
  • 8 numara DMC koton perle nakış ipliği – kullanacağınız keçe kumaşlarının renkleriyle eşleşirse dikişler gözükmez. Eğer dikişlerin görünmesinin mahsuru yoksa bütün renklerde ekru renk nakış ipliği kullanabilirsiniz.
  • Makas
  • Toplu iğne
keçeden parçaların hazırlanması

keçeden parçaların hazırlanması

Turunçgilli Bardak Altlığı Yapım Aşamaları

KALIP KESME

Şablondaki talimatlara göre her bardak altlığı için şablonunuzu kesin. Kestiğinizde şunlara sahip olursunuz:

  • Kabuk ve destek için 2 büyük renkli daire
  • 8 renkli bölüm (her bölüm şablonundan 4 kesim)
  • Öz için 1 ekru ya da beyaz daire

dilimlerin kesilmesi

Kesmiş olduğunuz üçgen dilim parçalarını tek tek ikiye katlayıp makasla ortalarından ufak üçgen parçalar kesip meyvenin çekirdeklerini oluşturun.

DİKİŞ

tüm parçaların yerleştirilmesi

tüm parçaların yerleştirilmesi

Meyvenin özünü oluşturacak daireyi renkli dairelerden birinin ortasına yerleştirin. Ardından üçgen dilim parçalarını öz dairesinin üzerine yerleştirin.

dilimlerin iğnelenmesi

dilimlerin iğnelenmesi

Bütün katmanları bir araya getirip toplu iğne ile birbirlerine tutturun.

dilimlerin dikilmesi

dilimlerin dikilmesi

Renkli keçenizle ile aynı renk nakış ipi kullanarak iğne ile tutturduğunuz parçaların kenarlarını minik el dikişleri ile dikin.

bütün dilimlerin dikilmesi

bütün dilimlerin dikilmesi

Tüm parçaları bu şekilde dikin ve düz parçaya presleyin.

bütün katmanların iğnelenmesi

bütün katmanların iğnelenmesi

Parçanın arkasına diğer renkli daire iğneleyin.

katmanların dikilmesi

katmanların dikilmesi

Bardak altlığının tüm yolu boyunca uygun nakış ipliği kullanarak ön ve arka renkli daireleri düğüm arkada kalacak şekilde küçük el dikişi kullanarak dikin.

düğümün arkada gizlenmesi

düğümün arkada gizlenmesi

Arka parçaya küçük bir düğüm bağlayınca iğneyi iki kat boyunca geçirin ve sırtın ortasına doğru çekin. İpliği çıkış noktasında tutun böylece saklayın.

kenarların düzeltilmesi

kenarların düzeltilmesi

Önleri güzel ve düzgün görünmesi için kenarları düzeltin. Renkli keçe parçalarının her birinden 2 bardak altlığı hazırlamak için tüm adımları tekrarlayın.

Bir önceki yazımız olan Yün Keçe İle Top Yapımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir