Farklı Bir Boncuklu Saçak Kolye Yapalım

Evde boş vakitlerinizi değerlendirmede ve el melekelerinizi geliştirmede yardımcı olacak harika bir kendin yap takı projemizle karşınızdayım. Projemizi oldukça seveceğinize eminim. Aynı zamanda bu tür evde takı yapımı projeleri ile çok güzel bir zaman geçirmiş olacaksınız. İsterseniz bunu gelir elde etme amaçlı da düşünebilirsiniz. Bu şekilde size ve ailenize bir maddi katkıda sağlayabilirsiniz. Yapacağımız model oldukça şık bir model olan boncuklu saçak kolye modeli olacak. Özellikle günlük giyimlerinize harika bir kombin olacağını düşünüyorum. Resimli anlatımlarımla boncuklu saçak kolye uygulamasını çok basit bir şekilde siz de evinizde uygulayabileceksiniz.

boncuklu saçak kolye

Yapım aşamalarına geçmeden önce malzemelerimizden bahsetmek istiyorum.

Boncuklu Saçak Kolye Yapımı İçin Malzemelerimiz:

Yan Keski
Kargaburun
İğne Burun Pense
Zincir – 70 cm uzunluğunda ya da sizin tercih ettiğiniz uzunlukta
Boncuklar – Muhtemelen iki renk
Halka Başlı Takı Çivisi ve Düz Başlı Takı Çivisi

Bu malzemeleri Hobium tarzı online hobi alışveriş sitelerinden ya da hobi mağazalarından rahatlıkla temin edebilirsiniz.

boncuklu saçak kolye yapımı

Boncuklu Saçak Kolye Nasıl Yapılır?

Tasarımımız için kolaylık olması açısından aşağıdaki tasarım şemasından faydalanacağız. Bu diyagramda düz başlı tak çivimize kaç adet boncuk takacağımızı rahatlıkla görebiliriz. Ben bu tasarımımda geometrik üçgen bir tasarım şablonu hazırladım. Siz dilerseniz farklı tasarımlar da düşünebilirsiniz. Her düz başlı takı çivisine 18 boncuk kombinasyonu uyguluyoruz. Toplamda 7 pin kullanacağız.

boncuklu saçak kolye diyagram

Diyagramımızı anladıktan sonra bir sonraki aşamamız düz başlı takı çivimize boncuklarımızı dizmek.

boncuklu saçak kolye resimli anlatım

Boncuklarımızı dizdikten sonra iğne burun pense ile düz başlı takı çivimizin üst tarafını 90 derece eğimli kıvırıyoruz. (Boncuklar bu fotoğrafta değil ama onlar projenizde mutlaka olacaktır.)

boncuklu saçak kolye yapılışı

Bir sonraki adımda ise süz başlı takı çivimizin ucunu iğne burun pense ile yakalamak ve 90 derece eğimin ters istikametinde bir çengel oluşturmak.

boncuklu saçak kolye nasıl yapılır

Eğer boncuklarımızın düşmesini istemiyorsak oluşturduğumuz bu kancanın ağzını kapatıyoruz.

boncuklu saçak kolye resimli

Bütün boncuklu sopalarımıza boncuk dizme işlemini gerçekleştirdikten sonraki aşamamız bu 7 sarkacı tutacak bir pim oluşturmak. Bunun için de halka başlı takı çivimizi kullanacağız. Her düz başlı takı çivisinden sonra 1 adet de boncuk koyuyoruz. Yani aralarda boncuklarımız olacak.

boncuklu saçaklı kolye

Bir sonraki aşamamızda ise halka başlı takı çivimizin açık olan ucuna pensemizle halka şekli vermek olacak. Böylelikle düz başlı takı çivilerimizin çıkmasını engellemiş olacağız.

boncuklu saçaklı kolye resimli anlatım

Son aşamamızda ise zincirimizle alakalı. Zincirimizi istediğimiz uzunlukta yan keskimizle kesiyoruz ve her bir ucunu halka başlı takı çivimizin halkalarının ucundan geçiriyoruz. Zincirimizin uçlarını çıkmaması için pense ile kapatıyoruz.

boncuklu saçaklı kolye yapımı

Artık boncuklu saçak kolye yapımı projemiz artık hazır duruma geldi. Özellikle gündelik kıyafetlerimize uygun bir takı olduğunu düşünüyorum. Uygun giysilerle kombinlerseniz çok şık duracağına emin olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Paletten Dekoratif Masa Yapımı başlıklı makalemizde fonksiyonel paletten masa projesi, Paletten Dekoratif Masa ve paletten masa hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir