Fare Kapanından Araba Yapımı

Fare Kapanından Araba
Fare Kapanından Araba

Birçok kişinin çok korktuğu farelerden kurtulmak için kullanılan çok sayıda yöntem vardır. Kimi ilaçlar kullanırken kimisi ise evlerinde kedi beslemeyi tercih ediyor. Kimileri ise fare kapanları kuruyor. Fare yakalamak için kullanılan fare kapanını fare yakalamak için değil araba yapmak için kullanacağız. Fare kapanından yapacağınız bu kurmalı araba ile çocuklarınızı sevindirebilir ya da çocuklarınızın eğitim gördükleri teknoloji tasarım derslerinde proje olarak kullanabilirsiniz.

Gerekli olan malzemeler: Dört adet çengel çivi, 6 tane balon, İki tane tükenmez kalem, 4 tane CD ya da DVD, Fare kapanı, İki tane Teneke kutu içecek kapağı

Yapılışı: İki adet tükenmez kalemimizi uç kısımlarından silindir şekline gelecek biçimde kesiyoruz. Balonları da yine yuvarlak lastikler haline gelecek şekilde yaklaşık olarak 2 cm eninde kesiyoruz ve kestiğimiz balonları CD’lerin etrafına sarıyoruz. Bu sayede fare kapanından yapacağımız arabamızın tekerlerini oluşturan CD’lere kayganlık özelliği kazandırmış olacağız. Çengel çivilerimiz kullanarak daha önceden uçlarından keserek silindir haline getirdiğimiz kalemlerimizin ortasına delik açıyoruz. Daha sonra kalem üzerinde açtığımız delikten 30 santimetre uzunluğunda kesilen ipi geçirtiyoruz ve ipin uç kısımlarına kibrit çöpü bağlıyoruz. Bu sayede ipin kalemdeki delikten çıkmasını engellemiş oluyoruz. Arkasından kalemlerimizi kapan üzerinde bulunan yataklara monte edip geriye kalan dört tane balonu kalemlerin uç kısımlarına sarıyoruz. Bu sayede teker görevi yapacak olan CD’ler için mil kısmını yapmış oluyoruz. Oluşturduğumuz mil üzerine CD’leri sağlam bir şekilde tutturuyoruz. Kapanın arka tarafında teker ve yatak kısımlarını taktıktan sonra, kalemin ortasında çıkarttığımız ipi kapanı kurmak için kullanacağımız hareketli çubuğun uç kısmına bağlıyoruz.  Burada ipimizi çubuğun uzunluğuna göre ayarlayabiliriz. Kapanın her iki tarafına CD ve kalemle yaptığımız tekerleri monte ettikten sonra fare kapanından arabamızı tamamlamış oluyoruz. Fare kapanından arabamızı yaparken çok dikkatli olmamız gerektiğini de belirtmek istiyorum. Çünkü ipli kısmı kurarken elinizi kapana sıkıştırarak yaralanmalara sebep olabilirsiniz. Bu nedenle tüm aşamaları gerçekleştirirken son derece dikkatli olun ve fare kapanından yapmış olduğunuz arabanızı birkaç kez deneme yapıp sorunsuz şekilde çalıştığından emin olduktan sonra kullanmaya başlamanızı tavsiye ediyoruz.

Fare Kapanından Araba Yapımı Malzemeler
Fare Kapanından Araba CD
Fare Kapanından Araba Kapan
Fare Kapanından Araba Kapan Montaj
Fare Kapanından Araba Final
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı